Brusel 11. júla (TASR) - Európska komisia (EK) dnes schválila návrh smernice, ktorá má uľahčiť obyvateľom tretích krajín možnosť legálne žiť a pracovať na území Európskej únie (EÚ). V prípade schválenia v Rade EÚ smernica stanoví pre členské štáty spoločné pravidlá prijímania ekonomických migrantov, ponecháva však na ich rozhodnutí, koľko prisťahovalcov príjmu.
Nová legislatíva vychádza zo zásady, že ak existuje v členskej krajine voľné pracovné miesto, ktoré nedokáže zaplniť domáci trh, treba ho ponúknuť najskôr občanom kandidátskych krajín a až potom ostatným tretím krajinám.
"Sme si stále viac vedomí toho, že takéto pracovné miesta existujú. Naša spoločnosť potrebuje migráciu. Migrácia nie je problém, ani riešenie. Je to realita, ktorá by mala byť dôkladne riadená," vyhlásil na tlačovej konferencii v Bruseli komisár pre spravodlivosť a vnútro Antonio Vitorino.
Návrh smernice, ktorú musia jednomyseľne schváliť členské štáty EÚ, prinesie podľa Vitorina tri hlavné zmeny. Vytvorí sa "kanál" pre legálnu migráciu a zvýši sa transparentnosť, členské štáty budú prostredníctvom svojich zastupiteľstiev v tretích krajinách informovať o voľných pracovných miestach, a zjednoduší sa administratívna procedúra, pretože vznikne jediný doklad (niečo ako zelená karta v USA), ktorý bude povolením na pobyt a zároveň na prácu.
Nepôjde však v žiadnom prípade o voľný pohyb obyvateľov tretích štátov po území EÚ. Imigranti budú môcť legálne žiť a pracovať len v jednej krajine a až po piatich rokoch budú mať nárok na získanie povolenia k trvalému pobytu a tým aj práva na voľný pohyb.
Cudzinci by sa podľa smernice mohli uchádzať o prácu v EÚ prostredníctvom veľvyslanectva alebo konzulátu členských krajín. Tie by na žiadosti museli odpovedať do 180 dní a zároveň by viedli prehľad voľných miest a informovali o nich záujemcov.
Komisia však nechce členským krajinám stanovovať kvóty, koľko imigrantov musia prijať. "V žiadnom prípade nemienime rozhodovať, koľko prisťahovalcov sú naše ekonomiky schopné prijať. To ostáva na členských štátoch, len oni vedia, koľkých môže ich spoločnosť integrovať," vysvetlil Vitorino.
Hoci návrh nemožno podľa komisára považovať za hlavný nástroj proti rastúcemu nedostatku pracovných síl v EÚ, je to jedna z ciest, ako riešiť starnutie obyvateľstva v únii. Okrem toho vytvorenie možnosti legálnej migrácie skomplikuje podnikom v EÚ zamestnávanie nelegálnych pracovníkov. "Keď máte kanál legálnej migrácie, posilňuje to zároveň mandát na prísnejší boj proti nelegálnej migrácii," uviedol komisár.
EK schválila aj návrh smernice o krátkodobom pobyte cudzincov na území EÚ, ktorý umožňuje v prípade oprávnených záujmov predĺžiť trojmesačný pobyt bez prihlasovania sa úradom na šesť mesiacov. Oprávneným záujmom môže byť podľa EK napríklad štúdium, návšteva rodiny, liečenie, ale aj turistika.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab