BRATISLAVA - Niektoré malé firmy majú strach o svoju existenciu. Boja sa insolventnosti pre zastavenie výplaty nadmerného odpočtu pri dani z pridanej hodnoty. Pričinil sa o to štát novelou zákona o DPH, na základe ktorej sa mení refundácia nadmerného odpočtu a nárok na odpočítanie dane na vstupe.
Štát prestal s platnosťou od prvého januára tohto roku vyplácať podnikateľom vykázané nadmerné odpočty, ale ich nárok prenesie do ďalších zdaňovacích období, v ktorých firme vznikne povinnosť zaplatiť daň. Do piatich rokov od vzniku nadmerného odpočtu majú platitelia dane možnosť odpočítať si z daňovej povinnosti sumu nadmerného odpočtu.
Najväčšie obavy majú poľnohospodári, ktorých podnikanie podlieha sezónnosti. „Zo vzniknutej situácie sme zúfalí a v tomto roku očakávame existenčné problémy,“ povedala Marta Danihelová z KWS Semena, ktorá sa zaoberá pestovaním kukurice a výrobou osiva. O výnimke zo zákona, ktorá sa týka nároku na vyplatenie nadmerného odpočtu pri 14-percentnej dani na výstupe, vedia, no nepomôže im. Daň na výstupe totiž vykazujú za dlhšie časové obdobie a len čo im štát prestane vyplácať nadmerné odpočty, hrozí im stav platobnej neschopnosti. „Istú záchranu však očakávame od vývozu našich surovín do zahraničia,“ dodáva Danihelová.
Podobný problém nastáva aj v iných poľnohospodárskych družstvách napríklad pri pestovaní cukrovej repy, chmeľu a ostatných obilnín. „Cukrová repa sa seje na jar a úroda sa zberá v novembri. Daň na výstupe si teda účtujeme až v decembri. Do tohto obdobia nám vznikajú náklady a s tým spojená DPH na vstupe, ktoré nám štát nevráti, a tak sa z nás môže ľahko stať neprosperujúca firma,“ vysvetlila SME ekonómka poľnohospodárskeho družstva v okrese Trenčín.
Do problémov sa môžu dostať aj stavebné firmy, ktoré majú plán stavby rozpočítaný na niekoľko rokov, počas ktorých budú vykazovať v daňovom priznaní samé nadmerné odpočty. Nevyhnú sa im ani malí a strední podnikatelia, ktorí nespĺňajú výnimky zo zákona a pre ktorých znamenala výplata nadmerného odpočtu od štátu cestu ďalšieho prežitia.
Ministerstvo financií tvrdí, že nový systém znevýhodňuje len firmy, ktoré permanentne vykazujú nadmerný odpočet. „Znamená to, že neprodukujú pridanú hodnotu a sú v strate,“ upozornil hovorca ministra financií Peter Papanek.
Ministerstvo priznáva, že Slovensko mohlo napríklad podľa vzoru Talianska alebo Dánska zaviesť povinnosť zaplatiť záruku pri registrácii platiteľov dane, ktorá by pokrývala prípadné nadmerné odpočty. „Zavedenie tohto systému na riešenie nadmerných odpočtov by bolo pre podnikateľov riešením s väčším negatívnym finančným dosahom,“ dodal Papanek.