
Vyše osemdesiat percent banánovej úrody sveta sa skonzumuje priamo v krajinách, kde sa vypestujú. FOTO - TASR/AP
Podľa článku z britského vedeckého časopisu New Scientist by banány mohli úplne zmiznúť z povrchu zeme. Ohrozujú ich choroby a plesne, proti ktorým ani človek nevie bojovať. Jedinou šancou sú pre nich moderné biotechnológie.
Mnoho druhov banánov sa pod vplyvom zhubných plesní nemôže rozmnožovať. Bez ľudskej pomoci sterilné rastliny bez semien do desiatich rokov celkom vymrú.
„Možno budeme svedkami vyhynutia banánu, ktorý je záchranou pre milióny podvyživených Afričanov, ako aj najpopulárnejším produktom na poličkách svetových supermarketov,“ píše sa v časopise. Už v polovici 20. storočia zmizol v tých časoch najrozšírenejší druh banánovníka - Gros Michel. Jeho nástupcu Cavendish, ktorý dnes hlcú ľudia na celom svete, teraz ohrozuje huba známa pod názvom „čierna Sigatoka“.
Banánovníky, ktorých plody si kupujeme v obchodoch, majú výnimočne úzky genetický základ. Genetická rozmanitosť druhu pritom pomáha bojovať proti chorobám. Plodnosť banánov sa rapídne znižuje práve účinkom huby Sigatoka.
Víťazstvo nad hubou však nebude ľahká úloha. „Len čo nasadíš prostriedok proti hube, vytvorí si odolnosť. Môžeme si byť istí len jedným - Sigatoka neprehrá,“ cituje BBC jedného z vedcov záchranného tímu.
Vedci tvrdia, že jednou z možností pre záchranu tohto obľúbeného ovocia by mohla byť genetická modifikácia banánov, ktoré by sa tak stali imúnne proti hubovej infekcii. To však odradí tisíce odporcov geneticky upravovaných potravín. Preto sa aj veľké potravinové koncerny zdráhajú genetický výskum banánov financovať.
Vedci porovnávajú súčasnú banánovú katastrofu so zemiakovým morom, ktorý v roku 1840 postihol Írsko a spôsobil ničivý hladomor.
Zo „studených krajín“, kam sa banány dovážajú, budú najsmutnejší práve Briti. Banány sú podľa BBC ich najobľúbenejším ovocím.
(zo, reuters, tasr)