a späť vyšetrovateľovi.
„Upozornil som ho na niektoré veci, ktoré v spise chýbali. Teraz je na ňom, aby pokračoval vo vyšetrovaní a snažil sa doplniť to, čo som tam nenašiel. Obvinený nie je nikto a naozaj vám neviem povedať, či niekedy bude,“ hovorí prokurátor Jozef Takáč. Podozrenie polície aj prokuratúry sa týka zneužitia dôverných informácií v obchodnom styku.
Firmy Penta Group, J&T a Istrokapitál totiž prostredníctvom Stredoeurópskeho maklérskeho domu kúpili okolo 22 percent akcií VSŽ dva dni potom, ako tento predaj vyhlásil vtedajší minister hospodárstva za pozastavený. Netransparentný obchod medzi štátnym Transpetrolom a Stredoeurópskym maklérskym domom prebehol v poslednú obchodovaciu hodinu roku 2001.
Spis si prokuratúra vyžiadala od vyšetrovateľa na preštudovanie necelého polroka po tom, ako ho v závere augusta 2002 uzavrel s odôvodnením, že podľa príslušného ustanovenia Trestného poriadku prevod akcií VSŽ nie je trestným činom.
Úrad pre finančný trh už vlani vo februári naznačil, že nejaká osoba alebo skupina osôb mohla vo svoj prospech alebo v prospech iných osôb využiť dôvernú informáciu o spôsobe a termíne uskutočnenia podozrivého obchodu s akciami VSŽ z majetku Transpetrolu.
Účastníci trhu, a teda aj samotní nákupcovia, vedeli iba o tom, že vtedajší minister hospodárstva Ľubomír Harach dva dni pred anonymným obchodom na burze povedal, že predaj akcií VSŽ z majetku Transpetrolu pozastavil. Úrad však nezistil, že by Harach toto vyjadrenie zmenil. Prípadnou dôvernou informáciou mohlo byť to, že sa akcie z portfólia Transpetrolu predsa len budú predávať.
Zo spoločností, ktoré Úrad pre finančný trh preveroval, dostala pokutu zatiaľ iba jedna. Bol to obchodník s cennými papiermi J&T Securities, ktorý porušil zákon o cenných papieroch. Pri spomínaných obchodoch totiž nepostupoval s dostatočnou odbornou starostlivosťou. Výška pokuty dosiahla dva milióny korún.
TOMÁŠ VELECKÝ