BRATISLAVA - Za neprofesionálne pokladá vicepremiér Pál Csáky konštatovanie správy Programu OSN pre rozvoj, že životné podmienky Rómov sa podobajú tým, v ktorých žijú ľudia v subsaharskej Afrike. „Celkom správne“ v správe, ktorú zverejnili vo štvrtok v Londýne, však nie sú podľa Csákyho ani iné údaje.
„Určite môže ktokoľvek povedať, že aj ľudia v Amsterdame, Londýne, New Yorku, ale aj na Miami, „ktorí nemajú zamestnanie a nemajú kde bývať, sú na tom horšie ako priemerní obyvatelia Afriky,“ povedal. „Z toho ešte nevyplýva, že by sa Holandsko, Veľká Británia alebo USA dostatočne nevenovali sociálnemu zabezpečeniu vlastných občanov a že by to bol systém štátnej politiky.“
Pripustil, že niektoré skupiny Rómov žijú na Slovensku vo veľmi ťažkých podmienkach, ale podľa neho sa to nedá zovšeobecniť na celú rómsku komunitu.
Správa OSN zostavená z prieskumu situácie 5000 Rómov v Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Česku a na Slovensku označuje Rómov v strednej Európe za „najchudobnejších z chudobných“ a hovorí, že investície do rómskych projektov doteraz nepriniesli skutočné zlepšenie ich situácie. „Toto absolútne nie je pravda,“ tvrdí Csáky. „Myslím si, že to, čo tu bolo vynaložené v uplynulých štyroch rokoch, bolo vynaložené efektívne. Urobilo sa veľa vecí. O tom hovorí aj náš odpočet činnosti a aj NKÚ.“
Pre každú vládu je podľa neho veľkou dilemou, ako v zložitej sociálnej situácii riešiť takúto špecifickú problematiku. „Žiadna vláda nemôže riešiť vážne problémy jednej komunity na úkor iných,“ povedal.
(mar)
Jařab: Prirovnanie k Afrike je prehnané
Za prehnané považuje prirovnanie situácie Rómov v piatich kandidátskych krajinách strednej Európy k životným podmienkam v subsaharskej Afrike aj predseda Rady vlády Českej republiky pre ľudské práva Jan Jařab. „Dokonca za prehnané nielen pre Českú republiku, ale aj pre tie ostatné krajiny,“ povedal. Správu OSN inak považuje za kritickú, ale ide podľa neho o „pokus o objektívne zhodnotenie“. Niektoré štatistické údaje v správe však môžu byť podľa neho zavádzajúce.
Správa podľa neho uznáva, že cesta k náprave nie je jednoduchá a nedostatky nespôsobili vlády tým, že by to neriešili alebo nechceli riešiť. (čtk)