
Slovenské štátne lesníctvo musí dotovať štát. V susednom Rakúsku je tok peňazí opačný. Práve podľa rakúskeho vzoru sa má zmeniť aj štátny podnik Lesy SR. FOTO – TASR
BRATISLAVA - Prvýkrát sa pozície všetkých riaditeľov štátnych podnikov obsadzujú konkurzom. Umožňuje to novela zákona o štátnom podniku. Zriaďovateľ štátneho podniku má vyhlásiť na miesto riaditeľa výberové konanie, prípadne niekoho dočasne poverí jeho vedením najviac na tri mesiace. Novela upravuje aj výšku mesačného platu riaditeľa, ktorá nesmie presiahnuť osemnásobok priemernej mzdy v hospodárstve. Riaditeľ nie je zamestnancom podniku, ale je zamestnaný na základe mandátnej zmluvy. Najneskôr mesiac od vymenovania musí podať majetkové priznanie o nehnuteľnom majetku, ako aj o hnuteľnej veci alebo o majetkovom práve, ktorých hodnota prevyšuje 200 000 korún.
Dnes je napríklad jedenásť štátnych podnikov zriadených ministerstvom pôdohospodárstva, tri ministerstvom zdravotníctva a tri ministerstvom hospodárstva. V prípade ministerstva zdravotníctva ide o Špecializovaný liečebný ústav Marína a Slovthermae Slovenské liečebné kúpele, Imuna je v konkurze. Pod ministerstvo pôdohospodárstva spadá jedenásť štátnych podnikov. Ministerstvo hospodárstva uskutočnilo výberové konanie na riaditeľa Rudných baní Banská Bystrica ešte v decembri a nový riaditeľ začiatkom roku nastúpil do funkcie. V prípade Chemesu Humenné a Slovenského energetického podniku Bratislava sú ustanovení dočasní riaditelia.
Ministerstvo pôdohospodárstva v decembri avizovala výberové konania na internete a v tlači. Podľa Anny Majkútovej z ministerstva sa teraz vytvárajú výberové komisie. „Komisie budú štyri a budú rozdelené podľa príbuzných odvetví. Ich zloženie a termín prvého zasadnutia sa spresní v najbližších dňoch,“ povedala Majkútová. Celý proces si ministerstvo trúfa ukončiť do polovice februára, mená uchádzačov sa nezverejňujú. Väčšina z oslovených dočasných riaditeľov štátnych podnikov bola ohľadom svojej účasti v konkurze zdržanlivá. Kvalifikačné požiadavky ministerstva pôdohospodárstva považovali za primerané. Podľa Emílie Sičákovej-Beblavej z Transparency International Slovensko ministerstvo pôdohospodárstva literu zákona svojím spôsobom splnilo. „Teraz bude skôr otázka, do akej miery bude ten proces jasný a dostatočne férový vo výberovom konaní. Dôležitá bude kredibilita členov výberovej komisie a aby neboli v konflikte záujmov,“ vysvetľuje Sičáková-Beblavá.
Niektoré pôdohospodárske podniky sú už jednou nohou sprivatizované, napriek tomu v nich prebieha výberové konanie. Pri štátnych podnikoch Agris Bratislava a Agrokov Nitra boli podané privatizačné projekty na Fond národného majetku. V prípade Agrokovu budú podľa Majkútovej žiadať ministerstvo financií, aby dali podnik do likvidácie. Hydroconsult bol sprivatizovaný, čaká sa na vydanie privatizačného rozhodnutia Fondu národného majetku. Minulá vláda uvažovala aj o rozčlenení a následnej privatizácii Vodohospodárskej výstavby Bratislava, ešte nie je jasné, či sa k tomu prihlási aj súčasná vláda. Lesy Slovenskej republiky sa budú transformovať na akciovú spoločnosť.