
FOTO - Archív
ISTEBNÉ - Pre 196 pracovníkov Oravských ferozliatinárskych závodov (OFZ) v Istebnom by mala začať plynúť od 1. februára trojmesačná výpovedná lehota. Podnik oznámil hromadné prepúšťanie svojich zamestnancov koncom minulého roku Okresnému úradu práce v Dolnom Kubíne.
Zamestnanci, ktorých sa prepúšťanie týka, pracovali na základe obchodnej zmluvy pre cudziu firmu OFZ - Profily v Istebnom (OFZ, a. s., nebola s ňou majetkovo prepojená), ktorá ich v súčasnosti už nepotrebuje. Po redukcii zamestnancov zostane v OFZ pracovať okolo 1 200 ľudí, spoločnosť bude naďalej najväčším zamestnávateľom v regióne
Oravy. Podľa slov riaditeľa OFZ Vladimíra Klocka sa snažia výrobu ferozliatin v regióne Oravy naďalej udržať. V závode v Istebnom sa ju rozhodli utlmiť a presunúť do svojej prevádzky Široká pri Oravskom Podzámku. K ďalšiemu osudu výrobných priestorov v Istebnom sa nevedel vyjadriť. Firma, ako povedal, hľadá možnosti na ich využitie.
Ako ďalej povedal, na cenu ich ferozliatin negatívne pôsobí nielen rast elektrickej energie, ale aj posilnenie slovenskej koruny, keďže asi 60 percent nákupov musia platiť v domácej mene (hlavne energiu a mzdy). Uvedené dosahy spolu s rastom cien elektriny predstavujú ročne viac ako 200 miliónov korún, konštatoval Klocok.
Za kľúčovú otázku pre ďalšie prosperovanie hutníckej výroby v regióne Oravy, ale aj na Slovensku preto považuje doriešenie ceny elektrickej energie na úroveň v krajinách Európskej únie. V únii sú výrazne zvýhodňované hutnícke podniky, lebo svojím harmonogramom odberu energie vplývajú na stabilitu celej energetickej sústavy.
OFZ vyprodukujú ročne okolo 160 000 ton ferozliatin. Z nich asi 93 percent exportujú a zvyšok je určený pre domácich spracovateľov.
Najväčších odberateľov majú v Poľskej republike, kde im patrí 60 percent trhu, zvyšok vyvážajú do Nemecka, Rakúska a krajín bývalej Juhoslávie. Minulý rok sa spoločnosť zaradila medzi najväčších európskych výrobcov ferozliatin. V súčasnosti má približne 7-percentný podiel na európskom trhu, dodal Klocok.
(tasr)