ská strana chcela hneď po nežnej revolúcii a ešte pred rozdelením krajiny spolupracovať s Nemeckom pri podpore a zintenzívnení výuky nemeckého jazyka,“ spomína pre SME Hartmut König, vedúci nemeckej sekcie bilingválneho gymnázia v Poprade.
Popradčania uspeli a 12. novembra 1991 sa myšlienka stala realitou. Na Slovensku vznikla prvá bilingválna sekcia podporovaná Spolkovou republikou Nemecko, jediná v rámci vtedajšej Českej a Slovenskej Federatívnej republiky.
Na začiatku bolo 72 žiakov, dve slovenské učiteľky a štyria nemeckí lektori. Dnes navštevuje nemecké oddelenie popradského gymnázia 356 žiakov, vyučuje ich 24 slovenských a 11 nemeckých učiteľov. Štúdium trvá päť rokov a na jeho konci čakajú študentov dve maturity - v slovenskom i nemeckom jazyku. Absolventi získajú dve vysvedčenia, ktoré im otvárajú cestu tak na slovenské, ako aj na nemecké vysoké školy, kde sa navyše nerobia prijímacie skúšky. Každý absolvent má za sebou štátnu jazykovú skúšku z nemeckého jazyka.
Minulý rok oslávila bilingválna sekcia 10 rokov existencie a podľa Hartmuta Königa je to jednoznačný úspech: „Tento rok sa pripravujeme na ôsmu maturitu, ročne ide o 55 až 65 maturantov. Viac ako 90 percent z nich úspešne absolvuje prijímacie skúšky na slovenské vysoké školy, asi 20 percent študuje súčasne alebo po nejakom čase v nemecky hovoriacich krajinách (Nemecko, Rakúsko alebo Švajčiarsko). Ročne získajú najlepší žiaci jeden alebo dve štipendiá,“ hovorí König.
V Poprade nečakali na nadviazanie diplomatických vzťahov s Nemeckom a predsa urobili pre slovensko-nemecké porozumenie viac ako ktokoľvek iný:
„Bilingválne vzdelanie znamená aj spoznať partnerskú krajinu, ktorej jazyk sa učíte a porozumieť jej. Spravidla je ovládanie nemčiny (angličtina je pre našich žiakov samozrejmosťou) výbornou kvalifikáciou, ktorú môžu žiaci zúročiť vo svojej budúcej profesii a to nielen v nemecky hovoriacich krajinách alebo tam, kde sa nemčina používa. Naši absolventi sú aj sprostredkovateľmi medzi dvoma kultúrami, na základe svojich vedomostí odbúravajú predsudky a napomáhajú napĺňať myšlienku spoločnej Európy,“ dodáva König. (mim)