
Slovensko-nemecké vzťahy sa rozbehli viac ako sľubne a to nielen vďaka dobrým výkonom slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu (vpravo) a nemeckého šéfa diplomacie Joschku Fischera (druhý zľava). FOTO-ARCHÍV ČTK
Nemecko bolo prvou krajinou, ktorá so samostatnou Slovenskou republikou nadviazala oficiálne diplomatické styky hneď v deň jej vzniku. „Niekoľko krajín síce dalo kópie dokumentov už deň predtým, ale my sme boli prví, ktorí odovzdali oficiálne dokumenty o nadviazaní diplomatických stykov. Bolo to 1. januára 1993 o pol jednej v noci,“ spomína súčasná nemecká veľvyslankyňa na Slovensku Uta Mayerová-Schalburgová.
Na vtedajší deň s nadšením spomína Eva Lauková, priama účastníčka a zamestnankyňa vtedajšieho nemeckého generálneho konzulátu. „So slovenskou vládou sme sa dohodli už skôr, že k odovzdaniu listín dôjde hneď po polnoci, po oficiálnom vyhlásení slovenskej vlády. Boli sme najprv na námestí SNP, kde sa konali oslavy vzniku nového štátu, a všetko sme to prežívali osobne. Potom sme boli pozvaní na recepciu do hotela Bôrik. Tam, za účasti vtedajšieho premiéra Mečiara a celej novej slovenskej vlády, nemecký generálny konzul odovzdal oficiálne dokumenty. V pozadí bol dokonca emblém nemeckej ambasády, ktorý tam na naše prekvapenie priniesli.“ Eva Lauková pracuje pre Nemeckú spolkovú republiku prakticky od jej znovuzjednotenia 3. októbra 1990. Najprv pôsobila na generálnom konzuláte a od 1. 1. 1993 na nemeckej ambasáde ako tlmočníčka a vedúca protokolu. Dnes, 10 rokov po nadviazaní diplomatických stykov, je už čerstvou dôchodkyňou.
Oslavy nadviazania oficiálnych stykov medzi Nemeckom a Slovenskom sa však odložili. „Prvého januára oslavovalo Slovensko, preto sme počkali a slávnostné podujatie sme usporiadali 16. januára 1993,“ hovorí veľvyslankyňa Uta Mayerová-Schalburgová. Zvlášť vyzdvihuje pomoc míma Milana Sládeka. „Veľmi nám vtedy pomohol. Pre nás je nemeckým i slovenským veľvyslancom v jednej osobe. Ako rodený Slovák, ktorý prežil roky v emigrácii v Nemecku, získal nemecké občianstvo, po osamostatnení Slovenska sa opäť vrátil do vlasti, dlho tu pracoval a pred nedávnom sa opäť vrátil do Nemecka, je stelesnením oboch kultúr,“ dodáva veľvyslankyňa.
Milan Sládek preto nebude chýbať ani na zajtrajších oslavách desiateho výročia nad-viazania diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a Nemeckom. (mim)