t drahšie než u nás.
Na hraniciach sa stáva, že polícia je o čosi „zhovievavejšia“ k obyvateľom EÚ než k turistom z postkomunistických krajín. Väčšinou však môžu mať problémy len ľudia, ktorí pripomínajú „čierne“ pracovné sily, a turisti prichádzajúci s malým množstvom peňazí. Preto je vhodné mať so sebou 300 až 500 šilingov v hotovosti na osobu a deň.
Cez hranice neprevážajte väčšie množstvo potravín, zakázané sú aj vajcia alebo tepelne neupravené mäsové výrobky.
Rakúski dopravní policajti môžu byť prísni, najmä majitelia starších áut by si mali dať pozor na technický stav vozidla, pretože za opotrebované pneumatiky, nefungujúce svetlá i kvapkajúci olej sa dávajú vysoké pokuty. Často sa trestá aj nepoužívanie bezpečnostných pásov na zadných sedadlách, chýbajúce detské sedačky a telefonovanie za volantom.
V centre miest a obcí platia krátkodobé parkovacie zóny (tzv. Kurzparkzone), na ktoré sa v automatoch alebo trafikách kupuje parkovací lístok v cene väčšinou od päť do desať šilingov na hodinu. Policajti parkovacie lístky a čas státia poctivo kontrolujú, preto pozor na pokutu, a často sa aj odťahuje. K dispozícii sú aj verejné podzemné garáže, ale hodina parkovania v nich môže vyjsť aj na 40 až 50 šilingov. V obciach sa začali objavovať novinky – plastoví policajti v životnej veľkosti, ktorí sú z diaľky na nerozoznanie od skutočných.
Policajti merajú rýchlosť takmer všade, ale najviac vyhľadávajú miesta, kde je obmedzená. Najnižšia pokuta je 300 šilingov. Platí sa v hotovosti a policajt vám v prípade, že nemáte pri sebe dosť peňazí, môže zhabať napríklad autorádio. (čtk)