V tejto krajine platí pre cudzincov prihlasovacia povinnosť, a to do 24 hodín po prekročení hranice. Pri ubytovaní v hoteli, kempe a súkromí zabezpečuje prihlásenie ubytovateľ. V ostatných prípadoch sa musí každý turista prihlásiť sám na cudzineckom oddelení polície, ktoré je v každej väčšej obci. Doklad o prihlásení je veľmi často vyžadovaný pri odchode z krajiny. Pokiaľ ho turista nemá, berie sa to ako priestupok, ktorý sa rieši pokutou, prípadne i väzením.
Turisti nemusia deklarovať na hraničnom priechode dovážané valuty, pokiaľ ide o sumy zodpovedajúce dĺžke pobytu.
Pozor na dovoz potravín a nápojov – treba to obmedziť na množstvo primerané dĺžke cesty a počtu osôb. Zakázané je dovážať hovädzie mäso a jeho výrobky.
Chorvátske pobrežie je podľa chorvátskej polície bezpečné, zbavené zvyškov nevybuchnutej munície.
Na diaľniciach sa vyberajú poplatky vždy za konkrétny úsek. Používanie mobilného telefónu počas jazdy nie je zakázané. Dávajte si pozor na jazdu, keď prší. Živičný povrch chorvátskych ciest má iné zloženie, než na aké sme zvyknutí doma, a v daždi má táto vozovka podobné vlastnosti ako u nás pri poľadovici. Benzín Eurosuper 95 vyjde na 7,27 kuny, nafta na 5,30. Očakáva sa ďalšie zdražovanie. Do Chorvátska sa radšej pripoistite aj pre rizikové športy, ktoré nie sú v bežnom poistení, lebo turisti sa na ne dajú ľahko nalákať. Ide napríklad o potápanie, vodné lyžovanie, jazdy na vodných skútroch, horolezectvo, lietanie na rogalách či paragliding. Potápanie možno vykonávať len s potápačským preukazom vydaným chorvátskym potápačským zväzom. Dočasné potápačské kvalifikácie (brevet) sa neuznávajú. Cena potápačského preukazu je 100 kún. (čtk)