Index ľudského rozvoja (Human development index - HDI), ako miera celkového rozvoja, je o kvalite života, ktorý poskytuje krajina svojim ľuďom. Určuje sa na základe troch základných ukazovateľov: dĺžka života, vzdelanie a dosiahnutý životný štandard občanov.
To znamená, že krajina môže byť v ekonomických štatistikách na popredných miestach, no ľudia v nej žijú v strachu, negramotní a bez možnosti vzdelávania. Pre ľudí je oveľa dôležitejšie, či žijú dlho, bývajú zdravo, majú neobmedzený prístup ku vzdelaniu či k takej základnej surovine, akou je voda. A bez akýchkoľvek obmedzení sa môžu zúčastňovať na rozvoji spoločnosti, uvádzajú sociológovia, ktorí zostavujú správu.
+ Podľa správy o ľudskom rozvoji sa život na zemi za posledné obdobie výrazne zlepšil. Dieťa, ktoré sa dnes narodí, žije priemerne o osem rokov dlhšie ako dieťa, ktoré sa na tejto planéte narodilo pred 30 rokmi. Neporovnateľne vzrástol počet ľudí, ktorí vedia čítať a písať. Kým v roku 1970 vedelo čítať a písať len 47 percent dospelej populácie, v roku 1999 to bolo 73 percent. Počet rodín, ktoré majú prístup k pitnej vode, vzrástol päťnásobne. Oveľa viac ľudí sa teší zo zvýšenej životnej úrovne. Priemerné príjmy v rozvojových krajinách sa od roku 1975 takmer zdvojnásobili, pohybujú sa v rozmedzí od 1300 do 2500 dolárov ročne. Za posledných desať rokov až sto rozvojových alebo postkomunistických krajín ukončilo vojnu alebo sa v nich skončila totalitná vláda jednej strany.- Ľudstvo sa musí vyrovnať s veľkým množstvom problémov. Zdravie: Ku koncu minulého roka žilo na svete až 36 miliónov ľudí nakazených chorobou AIDS. Z toho až 95 percent žije v krajinách tretieho sveta. V roku 1999 bolo infikovaných viac ako päť miliónov ľudí. Až 968 miliónov ľudí stále vôbec nemá alebo má len veľmi ťažký prístup k pitnej vode a 2,4 miliardy ľudí sú bez akejkoľvek zdravotnej starostlivosti.
Vzdelanie: Medzi dospelými je až 854 miliónov analfabetov, z toho až 543 miliónov žien. Až 325 miliónov detí nemá prístup k základnému a strednému vzdelaniu, z toho až 183 miliónov tvoria dievčatá.
Chudoba: Až 2,8 miliardy ľudí žije z menej ako dvoch dolárov na deň.
Deti: Podvýživou na svete trpí až 163 miliónov detí mladších ako päť rokov. Až 11 miliónov detí zomrie bezdôvodne. (hr)