ktorú včera vo Viedni zverejnil Program Organizácie spojených národov pre rozvoj. Oproti minulému roku si Slovensko dokonca výrazne polepšilo - z minuloročnej 40. priečky postúpilo v hodnotení až o päť priečok, čím sa zaraďuje medzi krajiny s vyšším stupňom ľudského rozvoja. Štáty sú zoraďované podľa hodnoty Indexu ľudského rozvoja (HDI), ktorým sa hodnotia základné kvality života - zdravie, vzdelanie a životná úroveň - výška reálnych príjmov.
Z našich susedov je pred nami Rakúsko na 16. mieste a Česká republika na 33. mieste. Naopak, za nami zaostáva Maďarsko (36. miesto) a Poľsko (38. miesto).
Ak hľadáte najvhodnejšiu krajinu na život, mali by ste sa presťahovať do krajín severnej Európy. Všetky tieto štáty sú v prvej desiatke rebríčka HDI. Medzi ne sa podarilo vtesnať len Austrálii, USA, Japonsku a Kanade, ktorá si svojím tretím miestom „pohoršila“. Sedem rokov totiž Kanada viedla.
Podľa HDI je najvhodnejšou krajinou na existenciu Nórsko, po ňom Austrália, Kanada, Švédsko a Belgicko. Spojené štáty sú na piatom mieste, Japonsko na deviatom, a napríklad Kuvajt na 43. mieste a Spojené arabské emiráty až na 45. mieste, až desať priečok za Slovenskom. To znamená, že pre kvalitu života nie je smerodajné bohatstvo krajiny.
Naopak, na posledných priečkach sú tradične africké štáty, kde sa žije najťažšie. Na poslednom 162. mieste je Sierra Leone. Medzi krajiny biedy patrí aj Nigéria, Burundi, Burkina Faso, Etiópia, Mozambik.
Program OSN rozdelil na základe zistených údajov všetky sledované štáty do troch kategórií - s vysokým, so stredným a s nízkym stupňom ľudského rozvoja. Vysoký stupeň patrí prevažne štátom Európy, Severnej Ameriky, ku ktorým sa pripojila Austrália a ázijské tigre - Japonsko a Čína. Stred tvoria štáty Južnej a Strednej Ameriky a veľká časť Ázie, z európskych štátov sú v tejto kategórii bývalé sovietske republiky, Rumunsko, Bulharsko, balkánske štáty, ktoré vo vojnových rokoch v indexe výrazne prepadli. Z európskych štátov je na najnižšej priečke Albánsko (85) a Moldavsko (98).
Tretiu skupinu s najnižším stupňom rozvoja tvoria štáty čierneho kontinentu a niektoré ázijské krajiny.
MIRKA HOROBOVÁ