BRATISLAVA – Niektorí štátni zamestnanci môžu od štátu dostávať peniaze dvakrát. Policajti, vojaci či colníci, ktorí odišli zo služobného pomeru, sa môžu zamestnať v štátnej správe a popri tzv. výslužnom, na ktoré majú podľa zákona nárok, brať od štátu ďalší plat.
„Je to smutné, ale môžu. Zákon im nijako nezakazuje uchádzať sa o miesto vo výberovom konaní,“ hovorí predseda Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai. V praxi sa s tým na úrade stretávajú. „Hlásia sa, zaujímajú sa o voľné miesta.“
Plai hovorí, že medzi bývalými vojakmi aj policajtmi je veľa ľudí, ktorí majú vzdelanie či kvalifikáciu na prijatie do štátnej služby. „Buď sú to právnici, alebo inžinieri, technici.“ Neraz pritom ani neopúšťajú svoje predchádzajúce pracovisko, zmenia len pracovné zaradenie a pôsobia ako civilní pracovníci.
„Naši kolegovia-policajti, ktorí odišli do civilu, pracujú aj u nás,“ povedala hovorkyňa krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Marta Bujňáková. Výsluhový dôchodok, ktorý dostávajú, keď odídu do civilu, si podľa nej zaslúžili za svoju prácu v polícii. „To nebol darček od štátu.“
Ich konanie nepokladá za neetické, naopak, je jej ľúto, že mnoho policajtov odišlo do civilu len preto, že už majú viac ako 50 rokov. „Nemali pocit istoty, že ešte môžu doslúžiť do oficiálneho veku odchodu do dôchodku,“ povedala.
Plaiovi prekáža, že štátni zamestnanci, ktorých postavenie upravuje zákon o štátnej službe, nemôžu mať iné príjmy a sú znevýhodnení. „Tí, ktorí prídu do štátnej služby ako vyslúžilci, majú dôchodok, často pomerne vysoký, teda majú aj iné príjmy ako odmenu za prácu v štátnej službe,“ dôvodí.
Nedostatky zákona o štátnej službe však rýchlo odhalili aj úradníci, ktorí ju opustili s 5-mesačným odstupným, a potom sa opäť uchádzali o miesta v štátnej správe. „Špekulatívny postoj znemožňuje len etika,“ dodal Plai.
(joč)