
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Podľa Miloša Majdu zo správy Národného parku Malá Fatra to nie je úplne neobvyklý jav. Charakter zimného spánku medveďov u nás je odlišný ako v prípade ich náprotivkov zo severských krajín. Vďaka klíme spia napríklad medvede vo Švédsku podstatne tvrdším spánkom ako tie naše. „Medvede v zime nežerú, približne raz za tri týždne sa však prebudia a potrebujú sa napiť,“ konštatuje Majda.
Hory sú v týchto dňoch preplnené lyžiarmi a bežkármi. Spánok medveďov u nás nie je natoľko intenzívny, aby ich prílišný hluk nezobudil. Stretnutie s medveďom nie je preto v našich horách ani počas zimy úplnou výnimkou. Čiastočne sa na ich budení môže podpísať aj teplá zima, ak oteplenie trvá dlhší čas. Odborníci z Malej Fatry pracujú už niekoľko mesiacov na rozsiahlom projekte Ursus, ktorý by s pomocou najmodernejšej satelitnej techniky vniesol nové svetlo do života a správania medvedích jedincov.
KVETA FAJČÍKOVÁ
Projekt URSUS – má spresniť údaje o početnosti populácie medveďa hnedého v Karpatoch, stav pohlavnej a vekovej štruktúry medvedej populácie. Medvede budú sledovať za pomoci GSM a satelitnej telemetrie. Výskum má vniesť nové svetlo do života medveďov. Zistiť ich úmrtnosť, príčiny úhynu, genetické parametre, frekvenciu pohybu po rajóne a podobne. Zistí sa, ako znášajú medvede ďalšie jedince, ktoré prechodne žijú v ich teritóriu, vymedzia sa oblasti, kde zbytočne dochádza nežiaducim stretnutiam medveďov a človeka. Do zimného brloha medvedíc umiestnia aj špeciálne kamery. (eta)