
Foto - autorka

Foto - autorka
NITRA – Na architektonické a sakrálne pamiatky, meštianske domy a iné historické lokality v starobylej Nitre osadilo mesto bronzové informačné tabule.
Sú umiestnené na Nitrianskom hrade, troch významných kostoloch či na niekoľkých kanonických domoch. Najviac pamiatok sa zachovalo v Hornom meste. V Dolnom meste, ktoré bolo niekoľko ráz od základov zničené, ich je pomerne málo. Niekoľko starých budov „pochovala“ aj novostavba divadla.
Najstarším meštianskym domom v Dolnom meste je bývalé piaristické gymnázium, v ktorom dnes sídli prevádzka rýchleho občerstvenia Šmak. Pochádza zo 16. storočia, no Nitra je oveľa staršia. V podhradí je jediný meštiansky dom z 15. storočia.
„Tabuľky obsahujú všeobecné údaje o pamiatke. Pridali sme k nim aj obvyklý, roky používaný názov. Na ilustráciu: na meštianskom dome z 18. storočia na Kupeckej ulici je spomenutá skutočnosť, že ho ľudia volali U Brucknera. K označeniu budovy justičného paláca sme pridali zaužívaný názov sedria,“ povedal autor textov, riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko. Jeho texty zapracoval do výtvarného návrhu akademický maliar Marián Žilík. Tabuľa na župnom dome informuje, že tam pôsobil župan a literát Janko Jesenský. Na budove seminára si zasa okoloidúci prečítajú, že je najvýznamnejšou budovou neskorého baroka v Nitre, ktorá bola sídlom Spolku svätého Vojtecha. Označený je aj populárny Kluchov palác, ktorého roh drží socha Corgoňa.
Zatiaľ nebolo možné umiestniť tabule na domy pred rekonštrukciou a na archeologickú lokalitu na Martinskom vrchu. Doteraz je označených vyše dvadsať pamiatok, no má ich byť takmer dva razy toľko. Sú významné z hľadiska cestovného ruchu.
JANA BEŇOVÁ, foto autorka
Soche chytajú prst na nohe
Návštevníci podhradia v Nitre vyhľadávajú sochu svalnatého kamenného obra Corgoňa, ktorý podopiera roh Kluchovho paláca v Hornom meste. Kto ho pobozká na palec alebo sa ho aspoň dotkne, tomu sa podľa legendy splní tajné želanie. Corgoň je miestny názov sochy, ktorú z pieskovca vytvoril sochár Vavrinec Dunajský. Predstavuje mytologického Atlasa, ktorého boh Zeus odsúdil na podpieranie oblohy. Tvárou pripomína kováča, ktorý kedysi žil v Hornom meste. Keď začali Turci dobýjať hradby, vytŕhal obrovské kamene z hradného kopca, ktorými odohnal nepriateľov. O dome si teraz turisti na bronzovej tabuli môžu prečítať viac.
(bej)