BRATISLAVA – Rudolf Schuster predbežne nemôže 11. februára vymenovať Štefana Harabina do funkcie predsedu Najvyššieho súdu. Rozhodol o tom včera v Košiciach na neverejnom zasadaní druhý senát Ústavného súdu. Ten prijal ústavnú sťažnosť Sergeja Kohuta, Harabinovho protikandidáta vo voľbách predsedu Najvyššieho súdu.
Kohut namietal porušenie svojich základných práv na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok. Harabin ako člen Súdnej rady, ktorá ho zvolila najtesnejším počtom 10 hlasov, mal hlasovacie právo (a zrejme ho aj využil), kým Kohut ako nečlen Súdnej rady to isté právo nemal.
Senát zároveň na návrh Kohuta rozhodol o tom, že prezident nebude môcť vymenovať Harabina do funkcie, kým Ústavný súd vo veci definitívne nerozhodne. „Proti tomuto rozhodnutiu nemožno podať opravný prostriedok,“ oznámil hovorca Ústavného súdu Štefan Németh.
Termín ďalšieho pojednávania, na ktorom sa bude rozhodovať priamo o sťažnosti, ešte nie je známy. „Keď dospeje senát k tomu, že je všetko pripravené na prerokovanie, tak sa to prerokuje,“ povedal Németh.
Ak Senát nerozhodne do 11. februára a Harabin nebude vymenovaný, dočasne ho bude zastupovať podpredseda Najvyššieho súdu Juraj Majchrák. Obaja mali medzi sebou množstvo tvrdých sporov. Majchrák odmieta akékoľvek úvahy o možnej pomste. „Dokážem sa povzniesť nad akékoľvek osobné nezhody,“ vyhlásil Majchrák. Podobné úvahy však považuje za predčasné.
Ak by dal Ústavný súd Kohutovi za pravdu, takýto stav by mohol trvať aj niekoľko mesiacov. Parlament by pravdepodobne musel zmeniť zákon o Súdnej rade, aby bolo vylúčené, že člen rady môže v budúcnosti hlasovať sám o sebe. Vylúčené však nie je ani to, že Kohut neuspeje a rozhodne sa o tom už pred 11. februárom. Vymenovaniu Harabina potom nebude nič brániť.
Včerajšie rozhodnutie Ústavného súdu musí byť doručené aj prezidentovi. Jeho hovorca Ján Füle nevedel, že by sa tak už stalo.