historický rekord. Ekonómovia a podľa prieskumov verejnej mienky aj obyvatelia sa zhodujú, že nezamestnanosť bude ďalej stúpať.
Medzi dôvodmi nepriaznivého trendu dominuje podľa českých analytikov silná koruna a slabá nemecká ekonomika. Podniky orientované na vývoz oba tieto faktory nútia zvyšovať produktivitu, čo sa pri náročných mzdových požiadavkách firemných odborov rovná znižovaniu počtu pracovníkov. „Neprichádzajúce oživenie predovšetkým v nemeckej ekonomike sa prejavuje aj na strate tempa českej ekonomiky a podniky musia reagovať na horšie podmienky prepúšťaním zamestnancov,“ povedal pre ČTK Josef Kovalovský z ČSOB.
Podľa Lidových novín plánujú tento rok masové prepúšťanie napríklad Český telekom, ČSOB, Unipetrol. Príkladom podniku, ktorý musí uvoľniť ľudí vinou odborov, sú podľa českej tlače České dráhy. Hovorca firmy upozornil, že každá desatina percenta mzdového rastu pre spoločnosť znamená prepustenie troch stoviek ľudí.
Štatistiku nezamestnanosti túto zimu zhoršilo aj mrazivé počasie, ktoré zapríčinilo, že niektoré firmy upustili od niektorých projektov a nezamestnali takzvaných sezónnych pracovníkov. Aj preto nabrala nezamestnanosť také rozmery, že sa stala problémom českých verejných financií. Ministerstvo práce už vyhlásilo, že jeden nezamestnaný stojí štát 150-tisíc korún ročne a ak sa potvrdí vývoj z minulého roka, budú v štátnej kase chýbať dve miliardy na nezamestnanecké dávky.
S rastom počtu nezamestnaných súčasne klesá počet voľných pracovných miest. Podľa štatistiky pripadá na jedno voľné miesto 12,7 nezamestnaného a počet neobsadených miest klesol tesne nad 40-tisíc. Napriek tomu majú niektoré firmy problém zohnať ľudí. „Kvalitných ľudí na krajčírsku prácu je málo,“ povedal ČTK riaditeľ spoločnosti Johnson Controls, ktorá vyrába autosedačky. Podobnú skúsenosť majú aj ďalšie spoločnosti, a to napriek tomu, že ponúkajú viac ako priemerné mzdy.
JURAJ JAVORSKÝ