
Ministri poľnohospodárstva Čiech Jaroslav Palas, Maďarska Imre Németh a Slovenska Zsolt Simon rokovali o spoločnom postupe v oblasti poľnohospodárstva po vstupe do Európskej únie. Ministri Slovenska a Maďarska sa dotkli aj spornej otázky výmery tokajskej oblasti. FOTO PRE SME - TIBOR SOMOGYI
BRATISLAVA - Slovensko sa predbežne dohodlo s Maďarskom na základnej výmere slovenskej tokajskej oblasti. Maďari nespochybňujú vinohradnícke sady v Slovenskom Novom Meste, Malej Tŕni a Viničkách. Územie, z ktorého víno bude uznané ako tokajské, sa však môže rozšíriť po rokovaní expertnej komisie.
Ochranný názov tokajského vína doteraz na základe dvojstrannej dohody z roku 1993 uznávala Európska únia len Maďarom. Slovenské tokajské únia nepoznala. Podľa Jána Figeľa však máme prísľub únie z Kodane, že Tokaj uzná aj ako slovenskú značku. Množstvová kvóta a ďalšie podmienky dohody sa spresnia počas ďalších rokovaní.
Spory medzi Slovenskom a Maďarskom sa vedú najmä o výmeru vinohradníckej oblasti. Tokajská oblasť má vyše 900 hektárov, Maďari z nej uznávajú len časť územia, ktoré za tokajskú oblasť považuje slovenská strana. Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon tvrdí, že v otázke rokovaní o oblasti došlo k posunu. Ako ho doplnil jeho maďarský kolega Imre Németh, „máme spoločný záujem vytvoriť systém na dokazovanie pôvodu druhu a kvality vína“. O spornom území našich obcí deklarovaných ako súčasť tokajskej vinohradníckej oblasti bude neskôr rokovať expertná skupina. „Predmetom posudzovania bude súlad pôdno-klimatických podmienok, tradície, odrodovej skladby a technológie výroby tokajského vína,“ píše sa v spoločnom vyhlásení oboch ministrov.
Podľa vedúceho prevádzky firmy Galafruit z tokajskej oblasti Milana Kakaša by uznanie menšej výmery oblasti znamenalo nižšiu produkciu vína. „Máme vysadených 290 hektárov viníc, z toho sme vyrobili 4700 hektolitrov čistého vína,“ tvrdí Kakaš. Na každých sto hektárov neuznaných viníc by Slovensko prišlo o takmer 1600 hektolitrov vína. Sedemdecovú fľašu tokajského vína v obchode nekúpite pod sto korún, cena kvalitnejšieho tokajského je niekoľkonásobne vyššia.
V roku 1908 bolo na slovenskom území vysadených 172 hektárov tokajských viníc, celková výmera oblasti bola 571 hektárov. Oblasť zahŕňala obce Slovenské Nové Mesto, Malú Tŕňu a Viničky. Vtedajší zákon len vymenúval obce, neurčoval ich výmeru. Zákon z roku 1959 rozšíril tokajskú oblasť na základe pôdnych a klimatických analýz na sedem obcí a výmeru 703 hektárov. V súčasnosti má podľa najnovších výskumov výmera tokajskej oblasti takmer 909 hektárov.
Podľa Kakaša je hranica medzi slovenskou a maďarskou tokajskou oblasťou politická. „Tá nezmenila ani pôdne, ani klimatické či technologické podmienky v danej oblasti,“ vysvetľuje Kakaš. Počínanie maďarskej strany si vysvetľuje ako snahu o zbavenie sa konkurencie. Ako však dodáva, „my nikdy nemôžeme Maďarom konkurovať množstvovo, ich výmera sa odhaduje ako šesťnásobok našej. Môžeme im konkurovať kvalitou vína“, uzatvára Kakaš.
JOZEF GRYGA