ŽILINA – Od Nového roku sa sprísnili podmienky evidencie nezamestnaných na úradoch práce. Každý nezamestnaný, pokiaľ nie je zaradený napríklad do rekvalifikačného kurzu, má povinnosť hlásiť sa na úrade každé dva týždne a zakaždým predkladať potvrdenie, že si sám aktívne hľadá miesto. Nesplnenie jednej z týchto podmienok znamená okamžité vyradenie z evidencie. Hrozí to najmä tým, ktorí sú síce evidovaní ako nezamestnaní, ale nelegálne pracujú. „Buď ich vyradíme my pre nespoluprácu, alebo o to požiadajú sami, keďže im takýto cyklus nebude vyhovovať,“ hovorí Dušan Laššák, riaditeľ Krajského úradu práce v Žiline.
Ďalšou takou skupinou sú dlhodobo nezamestnaní, ktorí už stratili pracovné návyky a o prácu v podstate už nemajú záujem, prípadne nie sú „uspôsobení“ trvalo sa zamestnať. Efekt by sa mal v evidencii úradov práce prejaviť v priebehu približne dvoch-troch mesiacov.
„Mení to nielen doterajšiu filozofiu, ale bude to náročné aj na organizáciu našej práce,“ hovorí Laššák. Úrady práce očakávajú v súvislosti s novým zákonom obrovský nával ľudí. Laššák však tvrdí, že na takýto nápor sú priestorovo aj personálne poddimenzované. Na počet nezamestnaných na Slovensku by úrady práce mali mať 11– až 12-tisíc zamestnancov, v súčasnosti ich je približne polovica.
V Žilinskom kraji je teraz približne 55-tisíc nezamestnaných, úrady práce majú 609 kmeňových zamestnancov. Kým napríklad v okrese Bytča pripadá na jedného sprostredkovateľa práce 600 klientov, v Tvrdošíne, Ružomberku a Martine je to dvojnásobok. Sprostredkovateľ sa tak jednej stránke v týchto mestách môže venovať maximálne 6 minút.
ANDREA HARMANOVÁ