
Šesť miliárd a stotisíc osôb má dnes sviatok. Pred 12 rokmi vyhlásila OSN 11. júl za Svetový deň obyvateľstva na počesť dňa, keď v roku 1987 počet obyvateľov planéty dosiahol päť miliárd. Rast populácie sa za posledných 30 rokov spomalil z dvoch na 1,3 percenta ročne, predsa svoj sviatok o polstoročie oslávi už najmenej deväť miliárd ľudí, 88 percent z nich v dnešnom rozvojovom svete.
Od prvej miliardy k druhej to ľudstvu trvalo asi 130 rokov, od piatej k šiestej miliarde však už len 12 rokov. Šiestu miliardu - dvojnásobok od roku 1960 - zavŕšila Zem v roku 1999. Za populačnú explóziu, ktorá sa začala po druhej svetovej vojne, môže rozvojový svet. V subsaharskej Afrike sa teraz pohybuje ročný prírastok obyvateľstva okolo troch percent (Rwanda má 7,7 percenta), celá Afrika vykazovala v posledných piatich rokoch 20. storočia priemerný ročný prírastok 2,4 percenta, Ázia 1,5 (západná Ázia však už 2,2), Latinská Amerika a karibská oblasť 1,6 a Oceánia 1,3 percenta.
Opačný problém má Európa, kde bol v rokoch 1995 až 2000 celkový ročný prírastok obyvateľov nulový a v niektorých krajinách rástol len vďaka migrácii (napríklad v minulom roku v Nemecku, Taliansku, Grécku a Švédsku). V krajinách EÚ sa vlani narodili štyri milióny detí, zatiaľ čo v polovici 60. rokov bol priemer šesť miliónov. V roku 2020 má byť miliarda ľudí starších ako šesťdesiat rokov (dnes je to 600 miliónov). S najväčším rastom počtu obyvateľov sa počíta v mestách, v ktorých žije 50 percent svetovej populácie. Vo svete je dnes 20 veľkomiest s viac než desiatimi miliónmi obyvateľov. Trend urbanizácie by mal pokračovať a vo veľkomestách by sa malo v roku 2015 sústrediť 4,1 miliardy ľudí. Ázijské metropoly - Tokio, Šanghaj, Bombaj a Jakarta - prekročia hranicu 20 miliónov osôb.
Medzi štátmi v počte obyvateľov tradične vedie Čína (1,265 miliardy), po nej nasleduje India, ktorá jednu miliardu zavŕšila vlani v máji. Za nimi sa s veľkým odstupom drží USA (281,4 milióna), Indonézia (216 milióna) a Brazília (169,5 milióna). Najhustejšie osídlenou krajinou na svete je Bangladéš s 880 obyvateľmi na štvorcový kilometer.
Podľa odborníkov však Zemi zatiaľ preľudnenie nehrozí. Ľuďom začne byť ich životný priestor tesný až vo chvíli, keď ich počet dosiahne 14 miliárd.
(čtk)