BRATISLAVA – Zubné ambulancie neštátnych zubných lekárov, ktorí majú zmluvy s poisťovňami, fungujú tak, ako v minulom roku. Niektoré ošetrenia prepláca poisťovňa, na niektoré pacient pripláca, nadštandard si pacient platí celý sám. Výška doplatkov a platieb za nadštandardné služby je rôzna, každý zubár si ich stanoví podľa toho, aké má náklady na ambulanciu.
Nárast cien energií a DPH sa podľa predstaviteľov Slovenskej komory zubných lekárov prejaví zvýšením nákladov približne o 18 až 20 percent.
Či sa premietne do doplatkov pacienta, záleží na jednotlivých zubných lekároch. Ako sa bude za zubné ošetrenie platiť po 1. marci, nie je zatiaľ známe. Návrh zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý schválila vláda, počíta s tým, že „preventívna starostlivosť a nevyhnutná a neodkladná zdravotná starostlivosť“ v stomatológii bude poskytovaná na základe povinného zdravotného poistenia bezplatne. Na všetko ostatné sa bude treba pripoistiť alebo zaplatiť v hotovosti.
Nevyhnutná a neodkladná starostlivosť je prvá pomoc – vytrhnutie zubu, rozrezanie hnisavého ložiska a podobne. Čo však bude patriť do prevencie, je otázne. „Prevencia v úzkom zmysle je poučenie pacienta, fluorizácia, pečatenie zubov a podobne,“ prezident Slovenskej komory zubných lekárov Jozef Latkóczy.
„Je to stanovené veľmi všeobecne,“ hovorí zubný lekár Marián Králik, člen Rady komory zubných lekárov.
Komora s vládnym návrhom nesúhlasí. „Náš názor je, že ak treba úplnú liberalizáciu, tak na ňu treba nabehnúť postupne,“ hovorí Latkóczy. Predchádzať by malo vytvorenie systému pripoistenia a komerčného poistenia.
„Chýba tam zahrnutie ošetrenia detí do základného poistenia. Deťom by sme mali dať šancu, aby v budúcnosti mali čo najzdravšie zuby,“ hovorí Králik. Podľa zubných lekárov v posledných rokoch sa obyvatelia Slovenska o svoje zuby viac starajú. Viac ľudí a častejšie chodí na prehliadky – uvedomili si, že je to lacnejšie, ako potom platiť za zanedbané zuby. Aj čoraz viac rodičov si uvedomuje, že starosť o stav chrupu detí je na nich, nie na škole.
Zákon o zdravotnej starostlivosti je na programe Národnej rady už dnes. (mar)