
Sabra Kolenovičová, bosnianska moslimka, ktorá prežila srebrenickú masakru, sleduje súdny proces s Miloševičom. FOTO - TASR/EPA
Po trojtýždňovej vianočnej prestávke sa vydržal bývalý diktátor obhajovať len desať dní.
Z rovnakých dôvodov musel ICTY v posledných mesiacoch prerušiť proces už niekoľkokrát. Na sebaobhajobe bez sprostredkovania advokáta napriek svojmu vysokému tlaku stále trvá. Jeho lekári zatiaľ volajú po skrátení procesu pre „vážne kardiovaskulárne riziko“, píše BBC.
Šesťdesiatnik Miloševič je obvinený zo zodpovednosti zo 66 trestných činov, zločinov proti ľudskosti a genocídy v troch veľkých vojnových konfliktoch 90. rokov, ktoré sprevádzali rozpad federálnej Juhoslávie: v Chorvátsku, Bosne a v Kosove.
Znalci z haagskeho tribunálu sa obávajú, že práve obhajoba samého seba, vrátane namáhavých krížových výsluchov, ho môže zničiť. V novembri obžaloba žiadala, aby súd prikázal Miloševičovi vybrať si obhajcu, ale ten žiadosť rázne odmietol. Členov tribunálu obvinil, že ho chcú umlčať.
Súdny proces začal pred ICTY vlani vo februári. Trvá už takmer rok a má trvať ešte aspoň ďalších dvanásť mesiacov. Miloševičova chorľavosť ho môže podstatne predĺžiť. V máji by sa mala skončiť prezentácia obžaloby. Hneď potom sa očakáva dlhá a prudká obhajoba z úst vyčerpaného obžalovaného.
Ak Miloševičovo srdce podľahne stresu dlhých mesiacov súdneho procesu, bude to pre Haag zlá správa, tvrdí pre BBC právny analytik Jon Silverman. Bude čeliť obvineniu srbských nacionalistov, že im zabil vodcu. Nevznikne plnohodnotný precedens a poslanie medzinárodného tribunálu - vytvoriť výstrahu pre budúcich vojnových zločincov - sa nenaplní.
(zo, čtk)