y, aby pomohli Severnej Kórei v oblasti energetiky, vyhlásil včera tajomník amerického ministerstva zahraničia James Kelly v juhokórejskej metropole.
Podľa amerických diplomatov a juhokórejských analytikov sa o takéto zmiernenie americkej rétoriky zaslúžil novozvolený juhokórejský prezident Roh Moo-hyun, s ktorým Kelly pred tlačovou konferenciou dlho rokoval. Juhokórejská vláda chce konflikt riešiť vzájomnými ústupkami namiesto tlaku.
Úloha amerického diplomata je v Soule sťažená antiamerickými náladami, ktoré Južnú Kóreu zachvátili v posledných mesiacoch.
Kelly prišiel do Soulu zažehnať jadrovú krízu, ktorá sa vyostrila minulý týždeň. Severná Kórea totiž odstúpila od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní a dala najavo, že by uvalenie sankcií a embarga proti sebe považovala za vyhlásenie vojny. Washington síce chce s Pchjongjangom hovoriť, nie však vyjednávať a dopredu vylúčil akékoľvek ústupky.
Severná Kórea tvrdí, že svoj jadrový program vyvíja iba na mierové účely. Obviňuje USA, že Medzinárodnú organizáciu pre atómovú energiu (MAAE) využívajú na nátlak proti nej.
Ako jeden z arbitrov hroziacej jadrovej krízy vystupuje aj Rusko. Do Pchjongjangu chce čo najskôr poslať vyjednávačov. Podľa vyhlásenia ruského ministerstva zahraničia by plán stanovil, že na Kórejskom polostrove nebudú žiadne jadrové zbrane. Pchjongjangu bude zaručená bezpečnosť a obnovená hospodárska pomoc.
(čtk, reuters)