
Ladislav Boldog, jeden zo záchranárov, so psom Denym. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
TURECKÁ - Prvú tohtoročnú obeť si v sobotu popoludní vyžiadala lavína, ktorá spadla v nebezpečnom lavínovom pásme nad horskou obcou Turecká neďaleko Starých Hôr. Aj napriek dvojhodinovej snahe záchranárov sa 51-ročného skialpinistu z Banskej Bystrice nepodarilo zachrániť. Záchranársky pes Deny Jána L. síce približne pod 1,5-metrovou vrstvou snehu našiel, ale skialpinista bol už mŕtvy.
V lavínovom poli v ten deň za slnečného počasia lyžovalo niekoľko skupín skialpinistov. Náčelník Horskej záchrannej služby ministerstva vnútra pre oblasť Veľká Fatra Vladimír Vítek, ktorý sa tiež podieľal na záchrannej akcii, tvrdí, že v nebezpečnom žľabe Veľká Ramžiná, kde sa lavína zosypala, nebolo veľa snehu, aj napriek tomu by nikomu tam neodporúčal lyžovať.
„Na svahu boli v tom čase traja lyžiari. Jeden z nich odtrhol lavínu, neskôr sa z boku pustila ďalšia a tá mu už nedala šancu,“ opísal situáciu, ktorá sa pre Jána L. stala osudnou. Jeho syn spolu s ďalším skialpinistom privolal pomoc. Približne 300-metrová lavína však nedávala veľkú šancu na záchranu. Pár minút po tretej hodine popoludní záchranársky pes označil miesto, kde sa zasypaný skialpinista nachádzal.
Vítek tvrdí, že niektorí skialpinisti podceňujú kopce a snažia sa ísť do čo najväčšieho rizika. Aj v sobotu horská služba v oblasti vyhlásila II. stupeň lavínového nebezpečenstva, čo lyžiari nerešpektovali.
„Keď už skialpinisti investujú do drahého výstroja, mali by si kúpiť aj lavínové hľadacie prístroje, ktoré vychádzajú približne na 10- až 12-tisíc korún,“ upozornil Vítek. Najmenej by sa však mali informovať v strediskách horskej záchrannej služby, ktoré svahy sú vhodné na lyžovanie. Jeden zo záchranárov, Ladislav Boldog, dokonca zauvažoval, že hľadací prístroj, ktorého signál má dosah 60 až 80 metrov, mohol v ideálnom prípade pomôcť zachrániť aj zasypaného skialpinistu.
Aj záchranári sa pri hľadaní v lavínach vystavujú veľkému nebezpečenstvu a potrebujú zabezpečenie. Väčšinou jeden zo záchranárov pozoruje terén mimo lavínového poľa, okrem toho majú všetci zapnuté lavínové hľadacie prístroje. Nevýhodou je, že záchranári ich majú zapnuté na príjem, nie na vysielanie signálu. V minulom roku takto v lavíne prišlo o život niekoľko záchranárov v Rakúsku.
Minuloročná zima si v oblasti Veľká Fatra vyžiadala 7 životov, z toho dvaja ľudia zahynuli v lavínach. Podľa historickej tabuľky známych lavínových nehôd od roku 1872 do dneška sa vo Veľkej Fatre stalo 11 lavínových nehôd pri ktorých zahynulo 24 ľudí.
DANIEL VRAŽDA