
Bee Gees v New Yorku na fotografii spred dvoch rokov. Zľava - Barry, Robin a Maurice. FOTO - REUTERS
NEW YORK - Pozíciu Mauricea Gibba v britskej súrodeneckej skupine Bee Gees porovnávali s Georgeom Harrisonom v Beatles. Tiež bol basgitaristom, tiež bol v skupine najtichším a príliš nevyčnieval, ale svojím významom bol nezastupiteľným. „Pri koncertoch Bee Gees stál Maurice skôr v pozadí a spieval refrény, bol však neoddeliteľnou tretinou slávnej skupiny - jeho odchod je pre hudbu obrovskou stratou,“ povedal pre BBC hudobný publicista Paul Gambaccini. Popová legenda sedemdesiatych rokov Bee Gees už nikdy nebude koncertovať v pôvodnom zložení: Maurice Gibb zomrel v noci zo soboty na nedeľu vo veku 53 rokov v nemocnici v Miami na Floride.
Do nemocnice Mauricea Gibba previezli už vo štvrtok, po tom, čo sa doma zrútil pre prudké bolesti brucha. Ešte pred operáciou, ktorá mala odstrániť nepriechodnosť čriev, však speváka zasiahol srdcový infarkt. Po chirurgickom zákroku bol jeho stav označený za stabilizovaný, ale kritický. Neskôr sa nakrátko prebral k vedomiu a poznal svojich blízkych, ale vzápätí sa jeho stav zhoršil.
„Jeho láska, nadšenie a energia pre život zostanú inšpiráciou pre nás všetkých,“ uviedla pre Reuters rodina, ktorá bola s Mauriceom do posledného okamihu. Pri lôžku umierajúceho stála manželka Yvonne s dvomi deťmi Adamom a Samanthou a starší brat Barry. Tretí člen Bee Gees, Mauriceovo dvojča Robin, priletel z Veľkej Británie až tesne pred Mauriceovou smrťou.
K najväčším hitom skupiny patria skladby Stayin Alive, How Deep Is Your Love či More Than a Woman. Ich album Horúčka sobotňajšej noci bol najúspešnejším albumom sedemdesiatych rokov. Predalo sa z neho štyridsať miliónov kusov. V roku 1978 sa v skupine objavil aj štvrtý, najmladší brat: Andy Gibb. Neskôr sa však vydal na sólovú dráhu, no v roku 1988 zomrel ako tridsaťročný v Oxforde na zápalové ochorenie srdca. Bee Gees získali prestížne hudobné ocenenie Grammy sedemkrát a doteraz sú piatou najpredávanejšou hudobnou skupinou vôbec. (pet)