Ďalší úder dostal sociálny demokrat Jaroslav Bureš. Nezverejnil, že pred 20 rokmi nezavinene usmrtil chodca. Pred mesiacom Bureš kritizoval Otakara Motejla, jedného z uchádzačov o kandidatúru, práve za to, že neinformoval o smrteľnej nehode, ktorá sa stala pred 24 rokmi.
„Mám nádej, že to bude človek dôveryhodný, ktorý bude mať prirodzenú autoritu a bude našu spoločnosť zjednocovať,“ zveril sa včera pre ČTK český kardinál Miloslav Vlk so svojou predstavou o novom prezidentovi. Kandidáti sú štyria - Bureš, Václav Klaus (ODS), predseda senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) a Miroslav Kříženecký (KSČM).
Manévre okolo nového prezidenta ale zatiaľ viac ako výber dôveryhodného človeka pripomínajú frašku. O tom, čo má úradovanie hlavy štátu priniesť, sa v politických kruhoch hovorí málo - oveľa viac sa diskutuje o spôsobe voľby a priechodnosti kandidátov v parlamente a senáte.
„Že by sa 15. januára podarilo niekoho zvoliť, považujem za nepravdepodobné,“ povedal sociálnodemokratický vicepremiér Pavel Rychetský.
Ani druhý najsilnejší klub opozičných občianskych demokratov nepočíta s tým, že by mohol niekto uspieť už v prvom kole voľby. Rovnako aj ľudovci, unionisti a komunisti nehodlajú v prvom kole volieb, ktoré budú pravdepodobne tajné, podporiť iného než svojho kandidáta. To vzhľadom na vyrovnané rozloženie síl v oboch komorách snemovne znamená pat.
Prezidenta budú voliť poslanci a senátori spoločne v Španielskej sále Pražského hradu. Medzi poslancami z dolnej snemovne by mal mať najsilnejšiu oporu kandidát najsilnejšieho klubu ČSSD Jaroslav Bureš. V senáte má oporu Pithart a v tejto chvíli je najpravdepodobnejšie, že títo kandidáti postúpia do druhého kola. Ani jedna z vládnych strán však nepripúšťa, že by sa potom vzdala svojho kandidáta. Zvlášť nechuť ľudovcov k Burešovi je veľmi výrazná.
MAREK CHORVATOVIČ