Španielsky kráľ Juan Carlos oslávil 65. narodeniny. A ako vždy – veľmi skromne. Monarcha strávil väčšinu dňa v kruhu svojej rodiny (s kráľovnou Sofiou a korunným princom Filipom) v paláci Zarzuela mimo Madridu. Panovník sa narodil 5. januára 1938 v rímskom exile počas občianskej vojny v Španielsku (1936–39). Aby na konci obdobia Francovej diktatúry mohol zasadnúť na španielsky trón, vzdal sa nároku naň jeho otec Juan de Bourbon. Kráľ zohral dôležitú úlohu pri zavedení demokratického systému v Španielsku.
Narodeniny
Alpskému lyžovaniu momentálne kraľujú chorvátski súrodenci Janica a Ivica Kosteličovci. Janica medzi ženami, Ivica medzi mužmi. Kosteličová je vedúcou pretekárkou Svetového pohára a 5. januára mala hneď dva dôvody k oslave. V talianskom Bormiu si pripísala už piate víťazstvo v slalome v tejto sezóne a mohla veselo oslavovať svoje 21. narodeniny. Po stupienku víťazov ju čakala torta.
Narodeniny
V pondelok oslávil bývalý hokejista Jozef Golonka 65. narodeniny. Dlhé roky bol burcujúcim článkom v československom reprezentačnom výbere. Na konci 60. rokov bol lídrom v družstve, ktoré odborníci považovali za najlepšie na svete, hoci nezískalo titul majstra sveta. Golonka sa zúčastnil troch olympiád (raz získal striebro, dvakrát bronz) a ôsmich majstrovstiev sveta (štyri strieborné a štyri bronzové medaily). V roku 1998 sa stal členom Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie.
Výročie
6. januára by 76. narodeniny oslávil český novinár a spisovateľ Karel Kyncl (zomrel v roku 1997). Začínal v rozhlase v roku 1943. Pôsobil ako spravodajca v New Yorku. Preslávil sa svojou bleskovou reportážou o smrti prezidenta Kennedyho. Český rozhlas mohol správu o atentáte odvysielať ako prvý na svete, ale nepovažoval ju za dôležitú. V osemdesiatych rokoch emigroval Kyncl do Veľkej Británie, odkiaľ po nežnej revolúcii telefonoval svoje postrehy. Karel Kyncl sa s Britániou tak zžil, že sa pre mnohých stal symbolom britského gentlemana. Napísal aj niekoľko kníh, napríklad Gardenparty u kráľovnej, Moja Británia a V Buckinghame otvorené.
Úmrtie
Vo veku 76 rokov zomrel americký kameraman Conrad L. Hall, ktorý bol deväťkrát nominovaný na Oscara a dva razy ho získal – v roku 1969 za film Butch Cassidy and the Sundance Kid a v roku 1999 za American Beauty. Príčinou smrti bola rakovina močového mechúra. Hall bol považovaný za experta na použitie svetla. Počas 50-ročnej kariéry nafilmoval takmer tri desiatky filmov. „Každý film, na ktorom pracoval, bol niečím krásny pre oko a veľmi imaginatívny,“ povedal Richard Zanuck zo spoločnosti Twentieth Century Fox. Zanuck prirovnáva Halla k Rembrandtovi. V šľapajách kameramana kráča aj jeho syn Conrad W. Hall, ktorý nedávno nafilmoval Panic Room.
Úmrtie
Zlyhanie srdca spôsobilo smrť 84-ročného talianskeho herca Massima Girottiho. Po druhej svetovej vojne patril k najväčším filmovým hviezdam. Girotti sa preslávil v roku 1940 úlohou mladého hrdinu vo filme Železná koruna. Režisér Luchino Visconti mu zveril rolu Gina vo filme Posadnutosť (1954) nakrútenom podľa románu Poštár zvoní dvakrát. Zažiaril vo filme Kronika jednej lásky (1950) režiséra Michelangela Antonionisa či Teorama (1968) režiséra Piera Paola Pasoliniho. V roku 1972 ho obsadil Bernardo Bertolucci do filmu Posledné tango v Paríži.