Už po dvadsiatom roku života sa počet mozgových buniek znižuje, pretože mozog začína starnúť. Ak teda nechcete mať v budúcnosti problémy s pamäťou a koncentráciou, začnite už dnes dbať o jeho kondíciu.
Sústreďte sa
Chcete si zapamätať mená ľudí, ktorých ste práve spoznali? Potrebujete bezchybnú pamäť v práci? Trénujte ju ako v škole. Počas čítania knižky alebo časopisu si skúste zapamätať päť vybraných viet. Každých pár hodín si ich potom povedzte naspamäť. Túto činnosť opakujte týždeň a každý deň poradie viet meňte. Po mesiaci prestávky začnite odznova.
Spomaľte
Každý deň si nájdite hodinu času na ničnerobenie. Relaxujte, počúvajte hudbu. Bolo dokázané, že ľudia, ktorí neustále dopĺňajú svoj zoznam povinností a robia si starosti aj do zásoby, sa omnoho ťažšie sústredia.
Zabávajte sa
Lúštite krížovky, hlavolamy, hrajte šach, skladajte puzzle. Každá z týchto činností rozvíja predstavivosť a pre mozog predstavuje vynikajúci tréning.
Športujte
Fyzické cvičenie, najmä energickejšie, pomáha nielen predchádzať zániku nervových buniek, ale spôsobuje dokonca ich pribúdanie. Ľudia, ktorí celý život systematicky cvičia, odďaľujú riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Majú tiež väčšiu chuť do života a sú tvorivejší. A na to všetko stačí polhodinka športu denne.
Nezabúdajte na magnézium
Magnézium je nevyhnutné pre správne fungovanie nervového tkaniva. Denne ho potrebujeme 200 až 250 mg. Takéto množstvo sa nachádza napríklad v 200 g nelúpanej ryže, 300 g celozrnného chleba alebo v hrsti orechov.
Jedzte med
Med povzbudzuje činnosť mozgu a produkuje endorfín, látku, ktorá vyvoláva dobrú náladu. Slaďte si čaj medom, ale až keď vychladne, aby med nestratil svoje cenné vlastnosti.
Večer si pripravte špeciálny medový nápoj: rozpustite dve lyžičky medu v pohári chladnej prevarenej vody a nápoj vypite ráno, nalačno.
Hovorte o zabúdaní
Ak ste niečo zabudli urobiť, povedzte o tom najbližším. Nasledujúci raz si spomeniete na rozhovor a na svoju povinnosť nezabudnete.
(mo)