Diskusia je základom demokracie, ale demokracia nemôže existovať ani bez zodpovednosti. Diskusiu o vstupe do NATO na Slovensku vedieme dlhé roky a jej výsledok je jasný. Slovensko má dve možnosti – alebo vstúpiť do aliancie a získať tak v súčasnosti najvyššiu možnú mieru istoty, ochrany a bezpečnosti, alebo nevstúpiť a ostať bez jasného ukotvenia a jasnej budúcnosti. Vstúpiť do aliancie a získať práva aj povinnosti (brániť sa v spojenectve a brániť spojencov) alebo ostať mimo a spoliehať sa na to, že sme takou bezvýznamnou krajinou, že sa nás žiadna hrozba nebude týkať.
Prvý postoj presadzujú zodpovední politici dlhé roky. Druhý začala – okrem KSS – presadzovať veľmi rôznorodo štruktúrovaná skupina ľudí. Medzi jej poprednými predstaviteľmi stojí, paradoxne, aj Ján Čarnogurský. Ako bývalý predseda má dnes opačný názor ako KDH.
Mnoho ľudí sa v posledných dňoch snažilo dať konanie Jána Čarnogurského do súvisu s KDH. Je to však absolútne neopodstatnené. KDH odmieta akékoľvek iniciatívy snažiace sa zabrániť vstupu do NATO a petičná akcia smeruje práve k tomu, nech jej predstavitelia hovoria čokoľvek iné. Predsedníctvo strany preto vyzvalo našich členov a sympatizantov, aby petičnú akciu nepodporili.
Dôvodov na takýto postoj je veľa, spomeniem len niekoľko:
1. Snaha o referendum nemá cieľ. Zmysluplné je diskutovať o dvoch rovnocenných alternatívach, ale petičný výbor žiadnu neponúka. V dnešnom svete by osamotená krajina s malou armádou marginalizovala svoj vplyv.
2. Slovensko by izolacionistickou zahraničnou politikou mohlo mať len regionálne ambície a ostalo by subjektom diania. To Slovensko zažívalo veľmi dlho. Dnes môže byť rovnocenným partnerom oveľa väčším a silnejším krajinám.
3. Neúčasť v NATO by predražila našu obranu, ochudobnila by nás o množstvo dôležitých a niekedy aj strategických informácií spojencov, rušila by Slovensku najdôležitejší vektor jeho zahraničnej politiky a znížila by našu dôveryhodnosť.
Slovensko je kresťanská krajina a kresťanstvo znamená zodpovedný a aktívny prístup k životu a svetu. Túto zodpovednosť musíme prevziať za našu krajinu, ale aj za dianie vo svete. Mimo NATO to dnes nie je možné. Kresťanskí demokrati preto podporujú vstup do NATO aj s vedomím mnohých otvorených otázok a nedostatkov tejto aliancie. Iniciatíva petičného výboru chce, naopak, Slovensko zakonzervovať v jeho regionalizme a historicky pociťovanej malosti. Podtextom jeho iniciatívy je jediná myšlienka: „ostaňme takí bezvýznamní, aby nás každá hrozba obišla“.
PAVOL HRUŠOVSKÝ, predseda parlamentu a predseda KDH