
Väčšina dôchodcov dáva pred účtom v banke prednosť poštárovi s hotovosťou. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Vyplácanie dôchodkov je pridrahá záležitosť. Na to, aby poštár doručil penziu až domov k dôchodcovi, minie štát ročne 195 miliónov korún. Ak by dôchodcovia dostávali penzie na účty v bankách, stálo by to o 150 miliónov menej. Náklady na komfortnú donášku peňazí do domu tento rok asi ešte vzrastú.
Obľuba bankových účtov medzi penzistami rastie pomaly. Kým pred rokom Sociálna poisťovňa posielala na účty osem percent dôchodkov, v týchto dňoch využíva lacnejší bankový prevod okolo jedenásť percent penzistov. Posielanie peňazí cez účet pritom stojí tri koruny, zatiaľ čo poštár doručí jednu penziu za vyše pätnásť korún.
„Dôchodcov je zhruba milión dvestotisíc, takže tento rozdiel je v absolútnom vyjadrení významný,“ vysvetľuje hovorkyňa Sociálnej poisťovne Andrea Kadnárová. Vlani poisťovňa zaplatila pošte za každý doručený dôchodok 15,30 koruny, poplatky tento rok pre vyššiu DPH asi ešte vzrastú. „Rokujeme s poštou o nových cenách. Je možné, že budú vyššie,“ potvrdila Kadnárová.
Zaslanie penzie na účet dôchodcu pritom stojí Sociálnu poisťovňu tri koruny. Veľa bánk totiž veľké bezhotovostné prevody víta a zo svojich poplatkov zľaví. V súčasnosti posiela poisťovňa na dôchodcovské účty v bankách deväťsto miliónov mesačne. Suma, o ktorú štát každý rok prichádza platením zásielok do domu, by pokryla mesačný dôchodok pre ďalších 24-tisíc penzistov.
Mierny vlaňajší rast počtu ‘bankových‘ dôchodcov zodpovedá pomeru nových penzistov v evidencii. Veľa z nich má totiž účet založený ešte počas produktívneho života. Naopak, tých najstarších, ktorí väčšinou účet nemali, je menej ako pred rokom.
Psychologický odpor dôchodcov k bankovým účtom zrejme nebude jedinou prekážkou. Na vidieku sú možnosti využitia účtu v banke obmedzené. Na jednu obec či mesto pripadá približne tretina bankomatu. Ani najväčšia banka nemôže hovoriť o kompletnom pokrytí celého Slovenska, a tak obec s menej ako 3000 obyvateľmi má len malú pravdepodobnosť výskytu bankomatu.
Aby si súčasní dôchodcovia zakladali vlastné bankové účty, musia banke zaplatiť zriaďovací poplatok. Bežný poplatok pri založení účtu predstavuje 30 až 100 korún. Prevody peňazí cez účet sú však lacnejšie ako úhrady poštou, preto by platenie inkasa či nájomného mohlo vyjsť dôchodcu lacnejšie. Na porovnanie - zaplatenie tisíckorunového účtu prevodom medzi bankovými účtami vyjde na tri až šesť korún, kým pošte musia dôchodcovia dať za tisíckorunovú poukážku až 16 korún.
TOMÁŠ VELECKÝ
Dôchodky na účetplusy
+ hotovosť je v banke v bezpečí
+ platenie inkasa je cez trvalý príkaz jednoduchšie a lacnejšie
+ dôchodca ušetrí prevádzkové náklady verejných sociálnych fondov
mínusy
- banky nemajú v dedinách a v menších mestách pobočky alebo bankomaty
- s platobnou kartou sa dá nakupovať iba vo väčších mestách
- donáška dôchodkov do domu je komfortnejšia