KOŠICE – S výnimkou Hýľova a Bidoviec boli ustanovujúce zasadnutia novozvolenej samosprávy vo všetkých 114 mestách a obciach okresu Košice-okolie. V Hýľove starosta nezložil sľub a v Budimíre mali dvaja víťazní kandidáti rovnaký počet hlasov. V oboch sa budú voľby opakovať. Zatiaľ ich v úrade zastupujú predchádzajúci starostovia. V 34 obciach sú na čele samosprávy noví šéfovia, vo zvyšných dali voliči znovu dôveru tým istým.
„Väčšie problémy vznikli len tam, kde sa do poslaneckého zboru dostali zamestnanci úradov. Aj napriek tomu vo všetkých obciach stihli pripraviť ustanovujúce zasadnutia v zákonom stanovenom termíne,“ povedal včera pre SME prednosta Okresného úradu Košice-okolie Ľuboš Pastor.
Podľa jeho vyjadrenia aj keby teoreticky niektoré zastupiteľstvá termín nedodržali, štátna správa nemá žiadne páky, ktorými by mohla zvolanie zasadnutia iniciovať. „Okresné úrady síce organizujú voľby, nie sme však pre samosprávy nadriadeným orgánom. Myslím si, že aj u nás, podobne ako v Čechách, by mal existovať správny súd, ktorý má plnú kompetenciu podobné prípady riešiť,“ tvrdí Pastor. (sen)
Primátor Nitry má dvoch zástupcov
NITRA – Primátor Nitry Ferdinand Vítek (SDKÚ) má na rozdiel od svojho predchodcu Jozefa Prokeša až dvoch zástupcov. Podľa Zákona o obecnom zriadení však môže byť zástupca primátora iba jeden.
Na včerajšom zasadaní mestského zastupiteľstva sa ním stal František Baláž, ktorého nominovalo KDH. Druhému „zástupcovi“ Milošovi Dovičovičovi, kancelárovi Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a členovi SDKÚ, vymysleli funkciu: poslanec, ktorý je na výkon funkcie dlhodobo uvoľnený zo zamestnania. Obom schválili poslanci plat 35 000 korún mesačne.
„Budú si rovní z hľadiska plnenia úloh, nie pred zákonom, ktorý stanovuje zástupcovi primátora práva a povinnosti. V žiadnom prípade nejde o plytvanie peniazmi. Ich práca by sa mala premietnuť do lepších a ekonomicky výhodnejších rozhodnutí,“ odôvodňuje svoj krok Vítek a poukazuje na to, že rovnaké riešenie uplatňuje aj niekoľko slovenských miest. Zástupcom chce rozdeliť kompetencie a sám bude dohliadať na správu majetku, financie a rozpočet. Rozsiahle zmeny, ktoré chystá v organizačnej štruktúre mestského úradu, zatiaľ odmieta zverejniť.
Primátorovi poslanci schválili plat 70-tisíc korún mesačne – je rovnaký, ako plat schválený jeho predchodcovi. Odvíja sa od priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve, pričom podľa zákona jeho dolná hranica môže byť 43 700 a horná 87 400 korún. (bej)
Košice musia znížiť svoj dlh o 400 miliónov
KOŠICE – Prioritnou úlohou mestskej samosprávy v Košiciach naďalej zostáva stabilizácia finančnej situácie. Mesto musí v nasledujúcich mesiacoch znížiť svoju dlhovú službu zhruba o 400 miliónov korún. Uviedol to včera primátor Zdenko Trebuľa. Mesto by malo získať potrebné zdroje prostredníctvom speňaženia lesného majetku. Primátor osobne uprednostňuje ponuku na odkúpenie časti mestských lesov pred ponukami na dlhodobý prenájom. Zároveň pripomenul, že Košice sú stále pod „kuratelou“ bánk. Samospráva v súčasnosti pripravuje rozpočet na tento rok. Podľa primátora bude „napnutý“. Na mesto prejdú kompetencie z oblasti zdravotníctva či stavebného poriadku, čo bude predstavovať nápor na rozpočet. Takisto musia analyzovať, ako sa novoročné zvýšenie cien energií prejaví na prevádzkových nákladoch košického dopravného podniku.
Primátor uviedol, že v najbližších dňoch očakáva návrhy na obsadenie miest viceprimátorov. Podľa dohody dvoch najsilnejších poslaneckých klubov KDH-DS a SDKÚ-OKS by mali byť dvaja a pochádzať zo spomínaných politických zoskupení. Trebuľa je však za troch viceprimátorov, pričom tretí by mal byť nominantom klubu SMER-SMK-ANO. (sita)
Mestskí policajti v Trenčíne strážia pešiu zónu
TRENČÍN – Búrlivé reakcie vyvolalo jedno z prvých opatrení nového trenčianskeho primátora Juraja Lišku. Rozhodol sa totiž odstrániť autá z pešej zóny v centre mesta. Vjazd na námestia už druhý deň nepretržite strážia mestskí policajti, ktorí vodičom vysvetľujú, že ich s autom už do centra nepustia. Medzi policajtmi a občanmi dochádza ku konfliktom. Jeden vodič v utorok zrazil mestského policajta, ktorý ho poslal preč. Prešiel mu po nohe a policajt spadol na zem. Pri páde rozbil spätné zrkadlo na aute a sklená črepina mu poranila oko.
„Dochádza k veľkej arogancii zo strany občanov,“ povedal náčelník mestskej polície František Országh. Rozhorčení sú najmä podnikatelia, ktorí majú na pešej zóne prevádzky. Zásobovať ich môžu iba v určených hodinách ráno a večer. Mestskí policajti dokonca kontrolujú tovar a dodacie listy, aby sa niekto na námestie nedostal podvodom.
Podľa Országha je odstránenie áut z pešej zóny od nového roka prioritou. Vzorom pre občanov chce byť aj sám Liška, ktorý služobným autom na námestí neparkuje. Podobný pokyn dostali aj zamestnanci mestského úradu využívajúci referentské vozidlá. (tasr)