
Alena Kováčová z SCP Ružomberok (vľavo) bojuje s hráčkou tímu Lietuvos Telekomas Vilnius Olenou Žeržerunovovou. V zápase 7. kola Euroligy vyhrali doma Slovenky 77:66. FOTO ČTK – RENÉ MIKO
Basketbalistky SCP vedú po prvej časti (sedem kôl) B-skupinu Európskej ligy. V stredu vyhrali doma nad Vilniusom 77:66. Bilancia piatich víťazstiev a dvoch prehier posúva nášho dvojnásobného víťaza najvyššej kontinentálnej klubovej súťaže pred brány play off (z osemčlennej skupiny doň idú štyri tímy). Skúsenosť hovorí, že na postup po štrnástich kolách stačí sedem víťazstiev, osem ho zaručuje.
Šesťmesačný rébus
Výborná pozícia je dielom basketbalistiek, ktoré sú podľa výplatných pások amatérky. O ich osude sa naďalej rokuje. Už šiesty mesiac! „Teraz sa všetky strany dohodli, ale dokumenty treba takpovediac manuálne spracovať,“ povedal športový riaditeľ klubu Jozef Smolek. Tajuplná formulácia má význam, lebo predbiehať rečami napísané slovo sa nikdy neoplatí. Dané je až to, čo je na papieri, hovorí múdrosť. Konštatovania – všetko trvá príliš dlho, čas súri, lebo hráčky môžu opustiť tím zo dňa na deň, však vymazať nemožno.
V propagačnom materiáli, ktorý možno nájsť na každej vrátnici významnej európskej firmy Neusiedler SCP, a. s. (tento názov nosia Ružomberčanky na dresoch dodnes), v pasáži o spoločenských aktivitách fabriky vychvaľujú naše basketbalistky. Ľutujú, že v aprílovom Final Four Euroligy sa Ružomberčankám nedarilo, ale veria, že táto perla slovenského športu má pred sebou skvelú budúcnosť. Ťažko teda lúskať rébus: chcú či nechcú pri fabrike basketbal?
Na basketbalistky sa zabudlo
Ružomberskí prvoligoví futbalisti peniaze dostali, na jarnú časť rátajú s dvoma českými posilami. Tento fakt, prirodzene, zaznamenal aj náš denník. Na internetovej stránke www.sme.sk sa objavili ohlasy: „Treba sa radšej sústrediť na basketbal,“ píše Stano. „Tiež nechápem mrhanie peňazí na futbalové posily. Ružomberok bude aj tak niekde v strede futbalovej ligy a basketbalistky v najvyššej európskej súťaži si nevšimne nikto,“ odpovedá mu Roman.
V tejto súvislosti zdôrazňujeme, že na ružomberskej radnici ani v prosperujúcich SCP, a. s., nikdy nekládli kontrapunkt medzi futbal a oveľa úspešnejší ženský basketbal. Vždy si trúfali uživiť oba športy. Pravda, na basketbalistky sa na začiatku nového roku zabudlo. Jozef Smolek verí, že dohody spečatia možní prispievatelia približne do týždňa. Pravda, hrozbu zániku euroligového klubu úplne nevylúčil.
Fanúšik trpí
Medzi futbalom a basketbalom (jedno, či ide o mužský, alebo ženský) je jeden zásadný rozdiel. Basketbalový tím Ružomberka nemá šancu priameho zárobku inak ako z peňazí za vstupné. Za prestup svojej hráčky do zahraničia nedostane ani šesták (v prípade odchodu do slovenského tímu jestvuje povinnosť odstupného). Vo futbale sú práve zmeny dresov výnosným artiklom, rovnako v hokeji najmä prestup do NHL, čosi dostávajú družstvá aj vo volejbale a v hádzanej. Medzinárodná basketbalová federácia je v tomto smere principiálna i neoblomná. Pod európskymi košmi platí neobmedzený pohyb bez náhrady.
Ružomberským basketbalistkám napriek výborným výsledkom i hre návštevnosť klesá. Na stretnutie s Vilniusom prišlo 1300 divákov. Klub nemá peniaze na plagáty a bulletiny, v zložitej situácii nekúpili liptovské firmy na basketbal permanentky, klub musel zvýšiť vstupné z päťdesiat na sedemdesiat korún, dôchodcovia, vojaci a študenti zľavu už nemajú.
Hra na napnutú nervovú sústavu predovšetkým trénerky Natálie Hejkovej a jej zverenkýň, športového riaditeľa Jozefa Smoleka, zamestnancov klubu, ale trebárs i primátora Ružomberka Juraja Čecha (basketbalistky budú tak ako futbalisti niesť názov mestský klub) má „tisíc“ podôb.
PETER FUKATSCH