
Materské centrum v Poprade je určené matkám s deťmi do troch rokov, ale chodia sem i staršie deti. Dokonca tie najstaršie, do 13 rokov sem spočiatku chodili pomáhať, za počet hodín, keď pomáhali si mohli potom na rovnaký čas požičať športové náradie. FOTO – ARCHÍV
vala založenie a prevádzku prvých dvoch centier. Potom sa roztrhlo vrece s materskými centrami po celom svete. V nemeckom Stuttgarte otvorili Alt und Kinder Haus, štvorposchodovú stavbu, ktorá obsahuje penzión pre starších ľudí, škôlku, materské centrum. Aktivistky z centra prevádzkujú reštauráciu, kaviareň, rôzne kurzy pre deti a ženy. Kozmetický salón, krajčírka, umelecká dielňa, homeopatička, kurzy jogy, brušných tancov…
V Turecku štartovali pred pár rokmi s podporou vlády i zahraničných fondov. Dnes sú centrá sebestačné, začali podnikať, sú bázou aj pre vytváranie nových pracovných miest pre ženy. Tie vyrábajú umelecké predmety, ručne šité bábiky, typické „hand made“ produkty. Ministerstvo turistiky má s centrami zmluvy o ich odbere. Iné materské centrum má upratovaciu službu a zmluvy na svoje služby uzavreté so štátnymi podnikmi, ministerstvami.
V Indii materské centrá fungujú už desať rokov. Je to základňa pre ženy, ktoré zväčša nemajú žiadne postavenie v spoločnosti. V komunitách sa stávajú niekým, venujú sa ziskovým činnostiam. Žena sa konečne dostáva aj do iného prostredia, ako je kuchyňa, má možnosť vzdelávať sa. Z Indie pochádza idea „safe & credit groups“. Ženy v tejto kultúre nemajú možnosť prísť do banky a vypýtať si úver. Nikdy neboli vlastníkom majetku. V materských centrách začali v malých komunitách šetriť. Z nasporeného fondu majú členky možnosť zobrať si pôžičku napríklad na kúpenie materiálov pre začiatok podnikania. Nakúpi textílie a začne tkať koberce a predávať ich. Iné si otvorili obchod s potravinami. Dnes funguje zhruba 1500 takýchto „save&credit groups“.
V Bosne vzniklo prvé a pravdepodobne zatiaľ jediné materské centrum pred rokom. Po deviatich rokoch bola donútená vrátiť sa do svojej krajiny Senada Dzankicová, pretože v Nemecku stratila štatút utečenca. Okrem dvoch detí, ktoré sa jej tam narodili, si priniesla aj ideu. Urobíme v Zavidovici materské centrum. Finančne fungujú zatiaľ z dotácií „priateľského centra v Stuttgarte“, ktoré im mesačne posiela 400 eur. Vyrábajú umelecké sviečky, spomienkové predmety.
Bulharsko. V sofijskom centre dnes majú s podporou mikrokreditov z Európskej únie rozbehnutý podnikateľský projekt s názvom Viktoria 21 na výrobu detského bezpečného nábytku.
V Čechách je dnes viac ako 120 materských centier, fungujú podobne ako naše. Majú väčšie skúsenosti a darí sa im lepšie komunikovať s donormi. Ani v Čechách, ani na Slovensku sme zatiaľ nezačali na pôdach materských centier podnikať, ale podľa skúseností z iných krajín je táto vízia reálnou.
EVA PAVLÍKOVÁ, zakladateľka materského centra v Petržalke