„Žijeme s manželom aj deťmi na samote v horách. Sme takmer úplne sebestační, vypestujeme si dostatok plodín, chováme i nejaké zvieratká. Náš syn bude mať v auguste šesť rokov a začína mu povinná školská dochádzka. Ešte rok mu môžem dochádzku odložiť, viac nie. My by sme však chceli, aby ostal doma. Je možné, aby som ho učila ja a on by skladal iba záverečné skúšky? Počula som že áno, ale neviem, za akých podmienok a ako postupovať. „
J. H., okres Brezno
PaeDr. MÁRIA FERIANČÍKOVÁ, pracovníčka odboru ZŠ, ZUŠ a MŠ, Ministerstvo školstva SR: „Školská dochádzka je povinná. Jej začiatok a dĺžku plnenia stanovuje Školský zákon. Zákonnému zástupcovi dieťaťa ukladá nielen povinnosť prihlásiť svoje školopovinné dieťa na zápis do školy, ale aj dbať o to, aby dochádzalo do školy pravidelne a načas.
Oslobodiť žiaka od povinnej školskej dochádzky môže riaditeľ školy, kde je žiak prihlásený, len v prípade zlého zdravotného stavu, potvrdeného lekárom. Pripomíname, že škola poskytuje nielen vzdelanie, ale aj výchovu v duchu etických zásad. Výchova v kolektíve má svoje prednosti a je nezastupiteľná pri formovaní harmonickej osobnosti. Didaktika vyučovacích predmetov je v rukách povolaných odborníkov, ktorí výberom vhodných vyučovacích metód formujú nielen intelektuálne, ale aj názorové, hodnotové a charakterové vedomie mladého človeka.
Je aj morálnou povinnosťou dať svojmu dieťaťu dobré základy vo výchove a vzdelávaní, ktoré poskytujú základné školy, a umožniť mu, aby sa po skončení povinnej školskej dochádzky samo vedelo rozhodnúť pre svoju životnú cestu.“