kej sféry s jeho fungovaním. Podľa hovorkyne ministra hospodárstva Kataríny Ševčíkovej sa ich výhrady týkali najmä spôsobu udeľovania licencií. „Podnikatelia chodili za referentmi, ktorí rozhodujú o licenciách. Tým sa vytváral priestor na korupciu. Zriadením podateľne sa podnikateľ nedostáva do kontaktu s tými, ktorí o licencii rozhodujú,“ vysvetľuje Ševčíková.
Došlo k zmene počtu tovarov, na ktoré musia byť vystavené licencie. Podľa novej vyhlášky sa množstevné obmedzenie pri dovoze zúžilo už len na cukor. Pri vývoze ide o strategické poľnohospodárske komodity, najmä obilie, semená repky olejnej, kukuricu, vybrané priemyselné suroviny ako surové kože a šrot a niektoré druhy textilného tovaru v rámci dohôd s USA a Kanadou.
Automatické licencie sa obmedzili na 25 skupín poľnohospodárskych komodít, ploché a dlhé hutnícke výrobky a niektoré strategické komodity ako napríklad ropa, zemný plyn a uhlie.
Novinkou je predkladanie úradne overenej zmluvy o dodávke tovaru alebo služieb, ktorá je podmienkou udelenia licencie. To sa podľa hovorkyne ministra Kataríny Ševčíkovej zavádza „kvôli zamedzeniu predkladania fiktívnych kontraktov“. Podnikatelia však zmenami nie sú nadšení a nepovažujú ich za riešenie komplikovaného systému. Podľa jedného zo žiadateľov o licenciu, ktorý si neželal byť menovaný, je predkladanie kontraktov pri žiadosti o licenciu začarovaný kruh. „Ak tovar predám, garantujem zahraničnému odberateľovi pod hrozbou dosť veľkých sankcií, že mu tovar dodám. Pritom ale nemám garantované povolenie na export - kto bude platiť penalizačnú faktúru, ak od štátu nedostanete licenciu?“ Niektorí zo žiadateľov to podľa neho riešia tak, že dávajú kontrakty „“sfalšované z brucha“, aby získali licenciu a mohli uspokojiť zahraničného partnera.
Problém pri udeľovaní licencií pritom podľa neho nie je v podateľni, ale v systéme. „V bežnom svete funguje ten systém tak, že žiadateľ zloží na adekvátnom úrade zálohu takmer v hodnote ceny tovaru. Potom dostane licenciu, ale ak tovar nevyvezie, záloha mu prepadne. Tak tovar musí vyviezť, aby o peniaze neprišiel,“ upozornil podnikateľ.
JOZEF GRYGA
Automatické licencie sú po splnení podmienok udelené každému žiadateľovi do 10 dní od podania žiadosti. Sleduje sa nimi vývoz a dovoz tovaru v rámci medzinárodných dohôd. Pri neautomatických licenciách sú stanovené limity na vývoz alebo dovoz, ministerstvo rozhodne do 30 dní. Kvóty na dovoz a vývoz tovaru sa rozdeľujú štvrťročne a prvá uzávierka žiadostí je 10. januára 2003. Minister sa netají ambíciou zrušenia automatických licencií a zavedením aukčného systému na získanie povolení, obmedzených zo strany štátu. „Predpokladám, že po predložení a schválení nevyhnutnej legislatívy by mali aukcie nabehnúť od roka 2004,“ povedal Nemcsics pre týždenník Trend.