BRATISLAVA - Prezidentovi Rudolfovi Schusterovi sa zdá predčasné hovoriť o referende o NATO a zatiaľ nechce špekulovať, či by ho vyhlásil spolu s referendom o Európskej únii. Skupina odporcov aliancie vedená Jánom Čarnogurským už zbiera podpisy občanov za vyhlásenie plebiscitu o vstupe do aliancie - údajne len preto, aby sa o členstve v NATO rozhodlo čo najdemokratickejšie. Ak sa jej podarí získať 350 000 podpisov, prezident bude musieť referendum vypísať.
„Prezident sa niekoľkokrát opakovane vyjadril, že takéto referendum považuje za zbytočné. V tejto chvíli sú všetky naše úvahy len špekuláciami. Okrem toho sa prezident v žiadnom prípade neobáva o výsledok referenda (o NATO), keby aj prípadne bolo,“ povedal prezidentov hovorca Ján Füle.
Ak petičný výbor splní všetky náležitosti vláda a parlament zostanú úplne mimo diania. Môžu iba prijať stanovisko, v ktorom vyzvú voličov, aby sa nezúčastnili na hlasovaní o vstupe do NATO, čím by sa referendum stalo neplatným.
Hovorca premiéra Martin Maruška na otázku, či vláda vyzve ľudí, aby ignorovali referendum o NATO, odpovedal: „Názory premiéra a vlády sú známe. Teraz je ešte predčasné vyjadrovať sa k referendu.“ Podľa neho považuje vláda aj premiér referendum o vstupe do NATO za zbytočné. „Občania vyjadrili svoju vôľu vo voľbách podporou politických strán, ktoré majú vo svojich programoch vstup do NATO,“ povedal Maruška. Povedal, že pri vstupe do aliancie ide len o pristúpenie k medzinárodnej zmluve bez postúpenia časti suverenity štátu. (rf)
Prezident musí referendum vyhlásiť
BRATISLAVA - Ak signatári petície získajú najmenej 350-tisíc platných podpisov, odovzdajú ich prezidentovi. V prezidentskej kancelárii budú mať 30 dní na prekontrolovanie podpisov.
„Prezident je povinný posúdiť, či petícia spĺňa formálne náležitosti. Má aj možnosť obrátiť sa na Ústavný súd s otázkou, či je otázka v súlade s ústavou. Ale v tomto prípade to nebude relevantné. Referendum o vstupe do NATO je legitímne,“ povedal ústavný právnik a bývalý poslanec Ladislav Orosz.
Prezident potom už nemá inú možnosť, ako vyhlásiť referendum do 30 dní od prijatia petície, a referendum sa musí uskutočniť do 90 dní od jeho vyhlásenia. „Ak by sa referendá o Európskej únii a NATO mali časovo prekrývať, môže vyhlásiť referendum tak, aby to bolo v jeden deň, ale v každom prípade sa budú posudzovať výsledky osobitne,“ tvrdí Orosz. (rf)