by to určite podporilo.“ Podľa Haulíka však samotná petícia nie je až taký horúci problém, ako sa to mediálne prezentuje a radšej by počkal na skutočnú reakciu.
Podpora vstupu Slovenska do NATO verejnosťou bola v posledných dvoch rokoch mierne väčšinová. „Mohla by byť dostatočná na to, aby sa dalo predpokladať, že petícia nebude mať veľmi široký ohlas. Mám pocit, že samotní organizátori nie sú vybavení na to, aby dokázali za krátky čas zozbierať 350-tisíc podpisov. Predpokladám, že ohlas bude skôr na vidieku ako v mestách. Na vidieku sa podpisy zbierajú ťažšie,“ hovorí Haulík, podľa ktorého je riziko petície zatiaľ malé.
Pôsobenie prípadného konfliktu v Iraku na verejnú mienku je ťažké predpovedať. „Nie je jasné, ako sa k problému postavia ostatné krajiny. Netrúfal by som si robiť prognózy, ako by to zapôsobilo na slovenskú verejnú mienku.“
Severoatlantickej aliancii je jedno, či Slovensko usporiada referendum o vstupe do tejto organizácie, alebo nie. Podľa predstaviteľa NATO, ktorý si neželal byť menovaný, sú takéto veci výlučne v právomoci zvrchovaných štátov.
„Je to ich vec, ako sa rozhodnú,“ odpovedal na otázku o petičnej akcii, ktorá sa začala na Slovensku rozbiehať. (čtk, rf)
Do zahraničia chodia len dobrovoľníci
- Vyslanie slovenských vojakov do zahraničia schvaľuje parlament. Na 60 dní môže vojakov vyslať za hranice i vláda - ak ide o plnenie záväzkov zo zmlúv o spoločnej obrane.
- Do misií v krízových krajinách chodia len profesionálni vojaci, ktorí sa prihlásia dobrovoľne. Medzi vojakmi je dnes taký záujem o účasť v jednotkách v zahraničí, že armáda musí pravidelne robiť výbery. S najväčšou pravdepodobnosťou by aj do Iraku išli iba dobrovoľne prihlásení vojaci.
- Vysielanie jednotiek do zahraničia sa platí zo štátneho rozpočtu, ale ak je misia pod hlavičkou OSN, peniaze sa vždy vrátia. Ak je misia pod hlavičkou NATO, náklady na vyslanie jednotky si hradí každý štát zo svojho.
Aká jednotka by mohla ísť do Iraku
Ak by NATO požiadalo Slovensko o pomoc pri konflikte v Iraku, naše ozbrojené sily by teoreticky mohli vyslať niekoľko jednotiek, ktoré sa už v zahraničných misiách osvedčili - chemici, ženisti, lekári, prípadne jednotka, ktorá by zabezpečovala dopravu. V Kosove v súčasnosti máme aj vojakov z práporu rýchlej reakcie. Je veľmi malá pravdepodobnosť, že by mohli do Iraku ísť naši vojaci iného zamerania. (rf)