. Ak nejde o obchod, funguje iba systém - každý je niečí kamarát. Mladí slovenskí milionári.
Zdvihnúť telefón boli ochotní len po referenciách od kamarátov. A hoci sa moje číslo do plnej pamäte ich telefónu nedostalo, po esemeske alebo neprijatom telefonáte, ktorými som sa neustále pripomínala, sa každý z nich ozval.
Dohovárali sme sa niekoľkokrát denne. Predpoludním na popoludnie, okolo obeda sa to zmenilo na večer. S jedným bol čas stretnutia podmienený jeho návratom z Prahy. Nebolo mi jasné, ako to chce do deviatej večer z Prahy stihnúť, keď tu o siedmej poslal esemesku, že už nastupuje do lietadla. Overila som si to - do súkromného. O deviatej sme sa stretli. Kde inde, ako v bratislavskej reštaurácii Le Monde. Ako sa ukázalo neskôr, nebol jediný, kto si na stretnutie s novinárkou vybral práve toto miesto.
Malý chlapec a milionár
"Medzi malým chlapcom a milionárom nie je veľký rozdiel. Azda len v reálnosti hračiek," hovorí o tom, čo má rád a čo môže aj mať, jeden zo slovenských anonymných milionárov. Na spoločenskej akcii by ste si skôr všimli niektorú z hviezd šoubiznisu. Tričko Harley Davidson, rifle, normálne auto a neznáma tvár ničím nenaznačujú, že ide o jedného z mladých boháčov.
Zarazí len istá žoviálnosť a chvíľami servilnosť, s akou partia ľudí, ktorí sa okolo mladíka obšmietajú, kopíruje jeho nevypovedané priania. Ako dieťa túžil po kaštieli, jachte a lietadle, a tak si ich teraz kúpil. Má aj všeličo iné, obleky od Versaceho, hodinky za dvestotisíc na ruke, za osemstotisíc v trezore, má viac paralelných vzťahov, v ktorých môže byť veľkorysý, exotické dovolenky. Čo nemá? Napríklad úprimné vzťahy.
Peniaze a priatelia
"Keby som mal rozmýšľať, prečo títo ľudia so mnou sedia za stolom, mohol by som sa zblázniť," neváha povedať aj o kamarátoch. "Som si istý, že keby som zrazu tie peniaze nemal, nie sú ani kamaráti, aj počet priateľov sa zeliminuje." Za daň zo slasti z peňazí to však nepovažuje: "Fakujem na to!"
Spoločníkmi sú mu len partneri v biznise, ktorí sa po čase striedajú, na kamarátov z detstva a mladosti nie je čas. Potvrdzuje to napokon aj ďalší z kasty bohatých. "Nemám čas na rodinu ani na vzťahy. Viem, že to oľutujem, keď bude neskoro. Na kávu chodím s ľuďmi, s ktorými môžem doriešiť pracovné veci, je len málo tých, s ktorými nemáme spoločný biznis a predsa sa z času na čas stretneme," vysvetľuje dôsledky svojho životného štýlu.
Nie je bohatý, len nevie, čo s peniazmi
"Ja nie som bohatý. Som podnikateľ, ktorý nemá čas na priveľa zábavy a vzťahov, lebo podmienky na podnikanie na Slovensku nie sú dobré. Možno, keď sa zmení situácia, zákony, vyrieši sa korupcia a v práci sa budem venovať viac veciam, ktoré ma bavia, lebo tých je zatiaľ len dvadsať percent, začnem mať čas na športovanie, ďalšie sebavzdelávanie, vzťahy. Potom budem mať možno viac zaujímavých informácií o živote podnikateľa." Slovo bohatého vynecháva, tomuto výrazu sa všetci podivne vyhýbajú.
Iný na otázku, kedy a ako rýchlo zbohatol, odpovedal: "Asi pred siedmimi rokmi. Nemôžem povedať, že som bol bohatý, len som zrazu nevedel, čo robiť s toľkými peniazmi, aby sa neznehodnotili. Necítim žiadnu slobodu, ktorú peniaze dávajú, cítim len veľkú zodpovednosť."
Ďalší doplnil, že to nie je také "strašné". Vie približne, koľko má a čo jeho peniaze robia. Zdá sa, že ich najväčšou zábavou nie je užívanie, ale investovanie peňazí.
Čo, keď neinvestujú?
Keď práve neinvestujú robia iný biznis, realite sa vyhýbajú. "Ráno sadnem do mercedesu a večer z neho vystúpim. Nemám sa kedy konfrontovať s realitou. A ani nechcem, vždy ma dopáli, keď sa náhodou dozviem, ako ľudia žijú," hovorí muž, ktorý vyrástol s matkou samoživiteľkou, ale socializmus už opúšťal s kontom so šiestimi nulami.
Ak by sa s realitou náhodou konfrontovať chceli, kde by sa to dalo? "Najdôležitejšie je vybrať si susedov. Keď prídem večer domov, môžem poupratovať. Hoci mám upratovačku, na niektoré veci mi nesiaha, a veru, už by som ich mal dať do poriadku. Alebo si pozriem televízor, prečítam knihu. Nie nejakú ťažkú literatúru, najlepšie sú príbehy, nezdržujú, dajú sa zhltnúť jedným dychom. Ale najskôr pôjdem pozrieť suseda. Je veľmi dôležité, akých má človek susedov. Rád sa s nimi porozprávam, posedím, možno sa ho opýtam, prečo ráno kričal a na koho," ustúpi so smiechom a prezradí niečo o večernom programe mladý muž. Za suseda má zrejme niekoho podobného.
A čo ženy...
Ženy sú kategória mama o sebe. Vypátrať milionárku, ak vás nezaujímajú milióny jej manžela či otca, je ako hľadať ihlu v kope sena. Aké sú však ženy po boku mladých bohatých mužov?
"O tom nemám problém hovoriť, promiskuitný som bol vždy a ani teraz to nie je inak. Rozdiel je len v možnostiach, ktoré mám. Žiadna žena zo vzťahu so mnou neodišla bez auta, bytu, šperkov," netají úroveň vzťahov. Zdôrazňuje, že spáva len so ženami, ktoré si váži, do ktorých sa zamiloval a má s nimi vzťah. "Jednoducho, mám paralelné vzťahy, v ktorých niečo dávam a niečo si beriem." Tvrdí, že keď sa vzťah skončí, to čo dal si nazad nevezme.
Niektoré zo vzťahov trvajú roky, niektoré končia rýchlejšie, ale vždy rovnako: "So zamilovaním príde nadšenie, obdiv, romantika, dary, potom nastúpi nenažranosť, vzťah postavia na hranu a je koniec," hovorí o ženách.
Jasno má aj v tom, kto čo dáva a má dať. Partnerkám iné vzťahy netoleruje. Dobrá charakteristika, ktorá sa hodí aj na menej majetných je, že "vzťahy sú konfliktné a nekonfliktné. Konfliktné sú dlhotrvajúce a bezkonfliktné krátke". Dlhotrvajúce sa dajú merať rokom, dvoma. "Popri práci nemám čas trvale riešiť problémy nejakej ženy. Navyše, keď sa pozriem, ako sa vzťahy dookola rozpadajú, nemám ani veľkú chuť."
Zaujímavé je, že na neúprimnosť kamarátov kašlú, ale nad ženami bohatí mladí muži vzdychajú. "Iste, bez peňazí nie je atraktivita. Ženy sú veľmi vypočítavé, idú po majetku a to je pre ne najpodstatnejšie." Jedným dychom prichádza však aj priznanie, že vysoké konto podporuje mužskú podozrievavosť. Ak by sa zázrakom nejaká "popoluška" objavila, zrejme jej nik neuverí.
Sex áno, drogy a rokenrol nie
Hra s peniazmi od rána do večera nie je o pôžitkárstve. "Sloboda peňazí pre mňa nie je ani tak o tom, čo je vďaka nim dostupné. Teší ma skôr schopnosť vedieť si ich udržať, rozmnožiť. Normálne pracujem, viac ako ktokoľvek iný, rozdiel je len v tom, že by sa nič ohromné nestalo, keby som sa zajtra rozhodol odletieť na mesiac kam sa mi zachce." Rovnako vnútorne slobodný by bol vraj i päťdesiatimi tisícmi mesačne. Inú možnosť nepripúšťa.
Na aké iné pôžitky využívajú svoje peniaze, je už vecou povahy. Tí, ktorí boli ochotní zhovárať sa a hovoriť, boli nefajčiari, mierni v užívaní alkoholu, párkrát si skúsili s kamarátmi dať jointa, ale nejako ich to neoslovilo. Kokaín ako spoločenskú drogu dobre situovaných odmietli rázne všetci.
Čo dávajú
Cena darov závisí od toho, komu sú určené. Medzi seberovnými si nedarúvajú žiadne reprezentačné megadary, ich cena sa pohybuje od 5- do 10-tisíc, občas sa viacerí zložia na hodnotnejší dar. Inak je to u žien, kde popri exotických dovolenkách, autách, luxusnom oblečení šuchoce aj hotovosť a trblietajú sa brilianty.
Čo sa týka dovoleniek, možnosti majú veľké, ale vraj nie je čas. V lete s obľubou využívajú vlastné jachty, v zime sa rozbehnú za exotikou. Sú prípady, ktoré sa do roka uvoľnia iba na štvordňovú lyžovačku.
Čo na seba
V otázke, čo na seba, sú menej vyberaví ako v tom, čo na ženu. Nie je problém nakupovať v Paríži, značkové aj neznačkové veci, aj tak sa nosí, čo je pohodlné. "Okrem spoločenských príležitostí. Nezaujíma ma, v čom sa stretnúť s obchodným partnerom, ale nikdy by som hostiteľa, ktorý ma pozve, neurazil tým, že sa neoblečiem do odporúčaného odevu. Konvencie nedodržiavam, aby bolo vidieť, ku komu patrím, ale akceptujem ich."
Vo vrecku
Koluje o nich mýtus, že rozdiel medzi chudákom a milionárom je len v tom, že obaja majú vo vrecku štyridsať korún, ale milionár sa za to nehanbí. Realita je podľa všetkého iná. "Okrem karty mám so sebou v hotovosti vždy 5- až 25-tisíc korún. Ak mi zostane len tritisíc, cítim sa neisto."
Mýtus zrejme vysvetľuje iná vec - milionári majú podľa niektorých štúdií sociálny blok. Hoci sa im žiadne peniaze nezdajú dosť veľké, vedia byť veľkorysí rovnako ako žgrlošskí, niekedy sa nevedia rýchlo zorientovať čo a kedy zaplatiť.
Čo na to psychologička
Fenomén milionárov je otázkou posledných desiatich rokov. Aj pre psychológov je to téma pomerne mladá a nie veľmi zmapovaná. Napriek tomu sa sprievodné fenomény rýchlo zbohatnutých ľudí - najmä mužov, objavili aj v praxi psychologických poradní. Terapeutka Gabriela Prelovská z Centra poradensko-psychologických služieb vo svojej praxi klasifikuje tri podstatné prejavy, na základe ktorých sa k fenoménu novodobých milionárov na Slovensku dostala.
Vyrovnánie sa so zmenou
"Problémy zbohatnutých rodín sme začali registrovať v roku 1993 a 1994. V poradniach sa začali objavovať manželky milionárov. K imidžu bohatého začala patriť mladá atraktívna milenka, pri ktorej si muži riešili problémy s vlastným rodičovstvom, najmä dcérami, a ktorá im zároveň nasycovala potrebu obdivu. Ďalšími dvoma fenoménmi sa stali workaholizmus a gamblerstvo. Týmito spôsobmi sa boháči vyrovnávali so zmenou, ktorú im priniesli peniaze."
Vzťahy
"Vzťahy sú pre veľmi majetných ľudí naozaj podružné. Jednoducho plávajú v prúde, do ktorého sa dostali, a reagujú podobne ako každý iný človek v problémoch - nepríjemné veci si nepripúšťajú. Vzťahy sú poplatné morálke, ktorá v skupine bohatých panuje, či sa k tomu priznávajú alebo nie. Viac ako na potreby vzťahov sa hľadí na to, na aké dovolenky sa má chodiť, do akých škôl treba zapísať deti a podobne."
Komplexy
"Je až neuveriteľné, ale títo ľudia často trpia komplexami. Napríklad z toho, že majú len strednú školu, hoci to vôbec nie je dôležité. Môžu si kúpiť rôzne tituly a aj to robia, nekompenzuje to však ich neistotu. Navyše, často okolo seba nemajú ani jediného človeka, ku ktorému by mohli byť úprimní so svojou slabosťou. Sú osamotení, všetci sa na nich pozerajú cez prizmu ich majetku."
Čo prináša bohatstvo
"Závislosť. Nikto z nich si nevie povedať, že už stačí. Mnohí americkí výhercovia jackpotov sa stali nešťastnými, mnohí spáchali samovraždu. Uniesť bohatstvo je ťažké."
Pravdou však je, že bohatí ľudia tie problémy prídu riešiť málokedy. "Musí ich k tomu priviesť veľmi hraničná situácia."
Čo je bohatstvo?
Naozaj bohatí ľudia väčšinou nedávajú okazálo na známosť koľko a na čo majú. Držia sa hesla, že bohatstvo je to, čo vám ostáva, nie to, čo miniete. Takto to aspoň vidia americkí špecialisti na milionárov - publicista a výskumník Thomas J. Stanley a univerziný profesor William D. Danko. Potvrdilo im to dvadsať rokov štúdií.
Noví boháči
Boháči novej generácie sa nepodobajú na svojich predchodcov. Sú mladší, vzdelanejší, používajú internet, súhlasia s väčším rizikom, mnohí neváhajú vložiť peniaze do alternatívnych investičných fondov.
Investičná banka Merrill Lynch v roku 1999 uvádzala, že na svete je šesť miliónov ľudí s kontom vyšším ako milión dolárov. V roku 2002 už tá istá spoločnosť vo svojej štúdii hovorí o desiatich miliónoch takýchto ľudí.
Majetok milionárov sa má zväčšovať, najmä tých v kategórii pomerne bohatých. Rásť má aj ich počet. 58 percent milionárov žije v USA a v západnej Európe. Regionálne rozloženie sa sotva výrazne zmení, aj keď sa predpokladá rast počtu moslimských milionárov žijúcich v Západnej Európe a Amerike.
Vďaka zemetraseniam na burzách cenných papierov pribúdajú aj minútoví milionári, ktorí prídu k veľkým peniazom vďaka šikovným manévrom s akciami z minúty na minútu. Tretina milionárov tohto typu však zanikne rovnako rýchlo ako vznikla.
Amerika
Sedem spoločných znakov amerických boháčov prvej generácie:
1. žijú zväčša pod úrovňou svojich možností
2. čas, energiu a peniaze venujú objavovaniu spôsobov, ktoré vedú k nadobudnutiu veľkého majetku
3. finančná nezávislosť je pre nich dôležitejšia ako predvádzanie postavenia
4. rodičia ich zbytočne nedotovali veľkými peniazmi
5. ak majú dospelé deti, sú finančne sebestačné
6. vycítia príležitosti na trhu
7. neomylne si dokážu vybrať správny biznis
Nemecko
Približne 30 000 ľudí s viac ako miliónom mariek na účte, ktoré "iba" nezdedili, žije v Nemecku. Vo východnej časti Nemecka však štatistici nepredpokladajú, že by ich bolo viac ako 300.
Británia
V Británii vzrástol v druhej polovici 90. rokov počet milionárov viac než dvojnásobne. Okrem peňazí priznáva aktíva v hodnote jedného milióna libier asi 180-tisíc ľudí. Nový trend zaznamenala Británia v charaktere boháčov. Dedičov vytláča z rebríčka najmajetnejších nová vlna mladých "internetových" milionárov a tých, ktorí sa k majetku dopracovali rôzne, ale sami.
Už len tretina dnešných milionárov má svoje peniaze po predkoch, hoci mnohé staré aristokratické rodiny patria ešte stále medzi najbohatších obyvateľov. Na zozname je viac mladých ľudí a tiež tých, ktorým zbohatnutie netrvalo dlho, napríklad dídžeji Chris Evans, Julian Metcalfe a Sinclair Beecham, majitelia siete bufetov Pret a Manger či internetový milionár Paul Sykes. Pre nestabilitu trhov však britská milionárska komunita stratila niekoľko stálych členov.
Svet
Pri poslednom prieskume, ktorý zistil, že počet milionárov stúpol o dvestotisíc, si lepšie ako milionári v USA či Európe pri zveľaďovaní majetku počínali boháči v menej vyspelých krajinách - Ázii a Latinskej Amerike. Investori viac začali vsádzať na obligácie, nehnuteľnosti a investičné fondy.
Šport:
Medzi najlepšie zarábajúcimi slovenskými športovcami, ktorých ročný príjem presahuje milión dolárov sú Žigmund Pálffy (Los Angeles/5 mil.), Peter Bondra (Washington/4,5 mil.) a Miroslav Šatan (Buffalo) s Róbertom Švehlom (Florida) po 2,5 milióna dolárov.
Desať najbohatších ľudí sveta:
1. Bill Gates
majiteľ Microsoftu, 52,8 mld USD
2. Warren E. Buffett
majiteľ firmy Berkshire Hathaway, 35 mld USD
3. Karl a Theo Albrecht
podnikatelia, 26,8 mld USD
4. Paul G. Allen
spoluzakladateľ Microsoftu, 25,2 mld USD
5. Lawrence J. Ellison
zakladateľ Oracle Corp., 23,5 mld USD
6. Jim C. Walton
dedič po zakladateľovi Wal-Martu Samovi Waltonovi, 20,8 mld USD
7. John T. Walton
dedič po zakladateľovi Wal-Martu Samovi Waltonovi, 20,7 mld USD
8. Alice L. Walton
dedička po zakladateľovi Wal-Martu Samovi Waltonovi, 20,5 mld USD
9. Robson S. Walton
dedič po zakladateľovi Wal-Martu Samovi Waltonovi, 20,5 mld USD
10. Helen R. Walton
vdova po zakladateľovi Wal-Martu Samovi Waltonovi, 20,4 mld USD
Najbohatší Bill Gates
V roku 1975 sa podieľal na založení malej firmy s názvom Microsoft s neotrasiteľnou predstavou, že využitie osobného počítača nebude limitované stenami kancelárií, ale nezaobíde sa bez neho ani žiadna poriadna domácnosť. Na túto víziu sa zameral a rozhodol sa nielen vyvíjať softvér pre osobné počítače, ale aj ho stále zdokonaľovať. Odvážnemu šťastie praje a jemu doprialo vyhrievať sa už roky na vrchole najbohatších. Rast trhovej hodnoty akcií Microsoftu na Burze cenných papierov v New Yorku zabezpečil Gatesovi nárast majetku k hranici 90 mld. USD.
Čo je bohatstvo?
Naozaj bohatí ľudia väčšinou nedávajú okazálo na známosť koľko a na čo majú. Držia sa hesla, že bohatstvo je to, čo vám ostáva, nie to, čo miniete. Takto to aspoň vidia americkí špecialisti na milionárov - publicista a výskumník Thomas J. Stanley a univerziný profesor William D. Danko. Potvrdilo im to dvadsať rokov štúdií.
Autor: KATA RAČKOVÁ zdroj: Forbes, 2002