Policajti nenahrávajú výsluchy zadržaných ani na magnetofón. „Pri predbežných úkonoch to nie je potrebné,“ povedal hovorca ministerstva vnútra J. Sitár. „Zaznamenáva sa, až keď podozrivú osobu vypočúva vyšetrovateľ. Vždy musí upozorniť, že výpovede sú nahrávané.“
Nie každé policajné oddelenie má špecializovanú miestnosť na výsluchy, vypočúva sa v bežných kanceláriách. „Pokiaľ sa správa zadržaný agresívne, môžu byť proti nemu použité miernejšie donucovacie prostriedky. Tak hovorí zákon. Je to napríklad použitie obuška, slzotvorného plynu, hmaty, chvaty aj založenie pút.“ Či je bežné zadržaného pripútať k radiátoru, Sitár nevedel. Čo je bežné a čo nie, vedia vraj lepšie policajti v teréne.
„Pripútanie k radiátoru môže byť len prechodným zabezpečením, než ho začne vyšetrovateľ vypočúvať,“ povedal bývalý minister vnútra Ladislav Pittner. Miestnosti na vypočúvanie podľa neho policajné stanice majú.
Podľa riaditeľky Nadácie Charty 77 Zuzany Szatmáryovej je pripútavanie k radiátoru úplne bežné na rozdiel od ciel predbežného zadržania, ktoré by spĺňali všetky podmienky. „Raz nám hovorili, že celu majú, a bol to obyčajný sklad.“
Potom sa stáva, že na výsluch čakajú svedkovia i podozriví v tej istej miestnosti.
Nedávno po vstupe do takejto miestnosti mladého inžiniera, ktorý prišiel svedčiť, objal obrovský dvojmetrový chlap a dôverne mu oznámil: „Tento čóroval v Carrefoure, to bude bloková pokuta tisíc korún. Títo kradli nejaké pliešky. No a ja som nevinný.“ (fw)