
Kolesá.
FOTO – MIRO JOZEF REPKA, Lendak
* Ako v praxi vyzerá americká svetová politika, svedčí nedávna návšteva prezidenta Busha v Moskve, kde sa osobne stretol s ruským prezidentom Putinom. Je azda Putin menším zločincom ako Miloševič? Dopadlo malé, na ropu bohaté Čečensko lepšie ako Bosna či Kosovo? Miloševič síce s nevôľou, ale predsa akceptoval osamostatnenie štyroch štátov bývalej Juhoslávie po referende, čo sa v prípade Čečenska nikdy nestalo. Nasledujúce dve vojnové operácie ruskej armády po vyhlásení samostatnosti, najmä tá posledná, spojená s leteckým bombardovaním a ťažkou bojovou technikou, spôsobili neprimerane veľké škody na majetku a ľudských životoch, pričom úplne zdecimovali hospodársky život krajiny. Právo na samostatnosť sa Čečensku naďalej upiera. Opodstatnenie vojenskej operácie z dôvodu terorizmu je iba manipuláciou verejnej mienky. Aj keď Miloševič do Haagu patrí, treba povedať, že má smolu. Srbsko je malé a slabé, navyše aj chudobné, na rozdiel od Ruska. Americká zahraničná politika je kontroverzná aj voči Číne, Turecku, Iraku či Izraelu. Kým v prípade Číny a Ruska ide o veľmoci, v prípade Izraela o ropu a potrebnú priazeň arabského sveta. V konečnom dôsledku o peniaze. Ak ide o peniaze, padajú všetky bariéry. MIROSLAV HULKA,Piešťany
* Združenie daňových poplatníkov Slovenska (ZDPS) a jeho analytici vypočítali, že takmer pol roka pracujeme, aby sme nakŕmili stále hladnejší štát, poisťovne a fondy. Dňom daňovej slobody tento rok bol 28. jún. Od tohto dňa pracujeme už v prospech seba a vlastných rodín. Medziročný nárast posunu – o 19 dní v neprospech daňových poplatníkov oproti minulému roku. Ministerka financií nás tvrdošijne ubezpečuje, že daňové zaťaženie výrazne pokleslo a v tomto trende sa bude naďalej pokračovať. Posun daňovej slobody smerom ku koncu roka však signalizuje pravý opak. Kto klame občanov? Analytici ZDPS alebo naslovovzatí odborníci MF? Posúdenie ponechám na čiastočne ekonomicky fundovaných občanov, ja osobne dávam za pravdu analytikom ZDPS. Ak máme snahu vstúpiť do EÚ a obranných štruktúr NATO, mali by sme konečne prestať klamať a byť klamaní i v otázkach čiernej diery financií štátu.
JOZEF LETOVANEC, Trenčín
* Pred par dňami som sa vrátil z Paríža. Plný dojmov som vystupoval na Mlynských nivách z autobusu, keď ma už pri poslednom schodíku zastavil nejaký „kamarát“, či by som nemal nejaké valutky. Povedal som si - dobre. Výhodný kurz a ono sa to vždy zíde. Dohodli sme sa, prepočítali jedno, druhé, peniaze išli každému do vrecka a ja som bol spokojný. Veď som pomohol a ani ja som zle neobišiel. Po nástupe do autobusu domov som si znovu prepočítal peniaze a zo štrnásťtisíc mi vo vrecku zostali tri… Som asi hlupák a naivný truľko, ale nerád by som, aby sa to stalo niekomu po mne.
BRAŇO GILÁN, Bratislava