Paríž/Varšava 8. januára (TASR) Päť mesiacov pred referendom o vstupe Poľska do Európskej únie bude musieť premiér Leszek Miller pravdepodobne vypovedať ako svedok pred súdom v korupčnej mediálno-politickej afére. Nad predsedom poľskej vlády sa sťahujú mraky, konštatuje v dnešnom čísle Le Figaro.
Poľský prezident Aleksander Kwasniewski je dokonca presvedčený, že premiér bude musieť vypovedať pred súdom ako aj pred členmi parlamentnej komisie.
Adam Michnik, riaditeľ najväčšieho poľského denníka Gazeta Wyborcza, obvinil filmového producenta Lewa Rywina, ktorý je zároveň aj predsedom správnej rady televíznej stanice Poľský Canal Plus, že od neho v júli minulého roku žiadal úplatok v sume 17,5 milióna dolárov. Rywin vtedy povedal, že konal v mene predsedu vlády. Za to Michnik dostal sľub, že zákon o audiovízii sa zmení, čo by umožnilo skupine Agora, vydavateľovi denníka Gazeta Wyborcza, odkúpiť súkromnú televíznu stanicu Polsat.
Michnik zaznamenal rozhovor a nedávno uverejnil jeho podrobnosti v novinách. Miller odmietol spojitosť s aférou a Rywina označil za blázna, pripomenul Le Figaro.
Opozícia pripúšťa, že Miller nemusel byť iniciátorom korupčnej aféry. Vyčíta mu však, že o úplatkárskom pokuse neinformoval vyšetrujúce orgány.
Prokurátor vo Varšave v pondelok vypočul Adama Michnika a v najbližších dňoch majú vypovedať ďalší vysokopostavení poľskí činitelia.
Poslanecký klub sociálnych demokratov (SLD), strany L. Millera, v utorok spolu s ostatnými parlamentnými stranami požiadal o vytvorenie vyšetrovacej komisie. Cieľom je čo najskôr objasniť korupčnú aféru, aby obyvatelia krajiny poznali pravdu. Prezident Kwasniewski v ten deň zdôraznil, že táto požiadavka bude prijatá.
Korupčná aféra prichádza v nevhodnej chvíli pre premiéra Millera a celú koaličnú vládu. Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vykonal ústav IPSOS-Demoskop, 71 percent Poliakov zastáva názor, že vláda pracuje zle a 54 percent opýtaných kritizovalo činnosť premiéra.
Škandál môže poškodiť aj integráciu Poľska do EÚ, podotýka Le Figaro, a výsledky referenda o vstupe do únie. Referendum sa uskutoční asi 8. mája.
Hoci 60 percent Poliakov podporuje vstup do EÚ, oproti 20 percentám proti, na referende by sa zúčastnilo len 46 percent obyvateľov krajiny. To je málo, lebo podľa poľskej legislatívy referendum je platné, ak účasť na ňom je vyše 50-percentná.
Škandály spojené s korupciou sú v Poľsku čoraz častejšie, na čo poukázala aj Európska komisia v októbri minulého roku vo svojej výročnej správe, dodal Le Figaro.