Ich želaním je, aby sa referendum konalo súčasne s plebiscitom o vstupe do Európskej únie.
Všetky koaličné strany včera výzvu odmietli s tým, že referendum o vstupe do NATO je zbytočné a ústava ho – na rozdiel od vstupu do únie – nepredpisuje. Predseda KDH Pavol Hrušovský povedal, že Čarnogurský koná ako občan a KDH o jeho iniciatíve nevedelo. Hrušovského mrzí, že Čarnogurský sa kvôli výzve spojil s ľuďmi, „medzi ktorými sú aj bývalí členovia komunistickej strany“.
Medzi signatármi výzvy sú známi ľudia ako Albert Marenčin, Roman Kaliský, ale aj Ľubica Trubíniová z hnutia Greenpeace či moderátor televízie Joj Braňo Ondruš. Okrem nich aj viacerí bývalí komunisti, napríklad herečka Mária Kráľovičová či scenárista Jozef Bob.
Koordinátorom iniciatívy je Eduard Chmelár, publicista ľavicového týždenníka Slovo. „Sme občianskou iniciatívou, nie sme napojení na žiadne politické strany,“ povedal. Výzvu včera podporili aj KSS a SNS.
Signatári sú prevažne odporcovia vstupu Slovenska do NATO. Čarnogurský sa napríklad obáva, že do prípadnej vojny proti Iraku by mohli byť zatiahnutí slovenskí vojaci. Vo výzve sa píše, že „členstvo v NATO znamená použitie mnohomilardových položiek“.
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok považuje výzvu za „účelové politizovanie s takou vážnou vecou, ako je otázka bezpečnosti krajiny“.
Ak chcú signatári dosiahnuť, aby sa referendum o NATO konalo súčasne s tým o únii, ktoré je v polovici mája, budú sa zrejme ponáhľať so zbieraním podpisov, aby petíciu predložili prezidentovi čo najskôr.
„Prezident sa niekoľkokrát opakovane vyjadril, že takéto referendum považuje za zbytočné,“ povedal prezidentov hovorca Ján Füle s tým, že ak by sa predsa len uskutočnilo, o jeho výsledok sa prezident neobáva. (rf, hr)