
Kim Čong-il hrá nebezpečnú hru: jadrovú krízu vyvolal v snahe vyťažiť čo najviac z amerického zaujatia Irakom. FOTO - REUTERS
Kórei sa nepáči tlak, ktorý prichádza zo všetkých strán. Keď začínali svoju jadrovú hru, verili, že to bude len medzi nimi a Američanmi. Všetko je ale inak. „Zlými krokmi umožnili Spojeným štátom zmeniť to z Amerika proti severnej Kórei na celý svet proti severnej Kórei,“ povedal BBC expert na severnú Kóreu Marcus Noland z Inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku vo Washingtone.
Pokus o poslednú záchranu predviedla Kórea včera. Napriek tomu, že teraz jej už pomaly hrozí akcia OSN, stále hovorí len o amerických sankciách: ak k nim dôjde, bude to znamenať vojnu.
Je tak zatiaľ jediná, ktorá o vojne čo i len hovorí. A to napriek tomu, že krízu si zavinila sama. Bola to totiž severná Kórea, ktorá to celé odštartovala. V októbri oznámila, že roky napriek medzinárodným dohodám pracovala na jadrovom programe a potom vyhnala medzinárodných inšpektorov.
Američania celkom logicky zareagovali zastavením dodávok vykurovacej nafty a pohrozili sankciami. Stále však opakujú, že nestoja o konflikt. Prezident George Bush chce situáciu urovnať mierovou cestou.
Preto mu veľmi vyhovuje, že zatiaľ nemusí konať. Robí to zaňho Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Tá stratila v Kórei svojich inšpektorov a v pondelok Pchjongjang varovala, že má poslednú šancu. A nejde o vágne varovanie, na aké sme u medzinárodných organizácií zvyknutí: „Dali sme severnej Kórei jasne najavo, že nejde o časovo neobmedzenú výzvu. Je to záležitosť týždňov,“ povedal CNN šéf agentúry Muhammad Baradej. Ak sa inšpektori nebudú môcť vrátiť a ak Kórea nezačne opäť plniť medzinárodné dohody, agentúra sa obráti na Bezpečnostnú radu OSN.
Väčšina expertov si myslí, že vojna zatiaľ v Kórei nehrozí. Niektorí ale varujú, že ani žiadna reakcia situáciu nerieši. „Tvrdením, že toto nie je kríza… povzbudzujeme severnú Kóreu ísť ďalej a ďalej,“ povedal denníku Los Angeles Times špecialista z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone Derek Mitchell.
Isté je, že všetko sa môže začať hýbať až po Iraku. Blížiaca sa vojna proti Saddámovi je dôvodom, prečo Amerika postupuje proti kórejským drzostiam tak mierne: chce si najskôr vyriešiť problém, ktorý považuje za najdôležitejší.
Irak je ale aj dôvodom, prečo sa Kórea vôbec pustila do nového dobrodružstva: Kim Čong-il si asi vypočítal, že teraz je vhodný čas na nové vydieranie a prípadne nové ústupky. Aj on predpokladá, že Amerika sa zameriava najmä na Irak a preto dúfa, že v jeho tieni vytlčie viac ryže, viac nafty, nové technológie.
Zatiaľ sa mu nedarí. S výnimkou jeho južných susedov, nikto jeho hrozby neberie inak. Čo ale Kim urobí, keď Bush problém s Irakom vyrieši?