VEĽKÁ FATRA – Od januára vošiel do platnosti nový zákon o Horskej záchrannej službe. Podstatnou zmenou je jej prechod spod ministerstva školstva pod ministerstvo vnútra. To sa stáva jej zriaďovateľom, horská služba bude pôsobiť ako štátna príspevková organizácia.
Hoci zákon už týždeň platí, mnoho vecí okolo neho je nejasných. Horskú službu tvorí približne 40 profesionálov, prevažná časť záchranárov je z radov dobrovoľníkov. „Podstatným problémom týchto dní je vypracovanie zmlúv o prenájmoch chát, technickej výstroje a materiálu. Na detailoch zmlúv sa pracuje, predpokladáme, že by mohli byť dokončené do konca februára,“ hovorí vedúci horskej služby Veľká Fatra Norbert Švanda.
Zákon zaväzuje horských dobrovoľných záchranárov a horskú záchrannú službu spolupracovať. Dobrovoľní a profesionálni členovia horskej služby sa zhodnú na jednom – všetci očakávajú, že finančná situácia záchranárov sa novým zákonom zlepší. V posledných rokoch sa totiž nedostatočné financovanie podpísalo predovšetkým na znížení technickej úrovne záchranárov. Chátrali zariadenia horskej služby, neboli peniaze na novú techniku, ani zdravotnícky materiál. Hory sú pritom z roka na rok plnšie ľudí a záchranných akcií pribúda. „Spoliehame sa napríklad na to, že podľa zákona musia prevádzkovatelia vlekov a lyžiarskych tratí zabezpečiť pri úraze prvú pomoc vyškolenými osobami“, hovorí Švanda. V minulosti mnohé zjazdovky nemali zabezpečenú pomoc odborníkov. V prípade úrazu tak strácala pomoc zranenému na kvalite. Pre horskú službu by mohla byť táto povinnosť jedným zo zdrojov príjmov. Rovnako je to aj v prípade organizovania podujatí v horskom prostredí, pri ktorom môže prísť k akémukoľvek ohrozeniu života. Aj tu platí povinnosť ohlásiť podujatie horskej službe a dohodnúť s ňou bezpečnostné opatrenia. Ako sa bude zákon napĺňať v praxi, ukážu najbližšie mesiace. Záchranári pripúšťajú aj možnosť, že budú sklamaní. Hoci veľa bodov zákona je nejasných, bežia v týchto dňoch v horách naplno. Zimná lyžiarska sezóna vrcholí.
KVETA FAJČÍKOVÁ