
Signatári Ján Čarnogurský a Eduard Chmelár. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Iniciatíva tvrdí, že jej ide o to, aby o takej dôležitej otázke, ako je vstup Slovenska do NATO, nerozhodovali politici, ale občania v referendeBRATISLAVA - Výzvu s názvom Za referendum o vstupe do NATO zverejnila včera občianska iniciatíva, v ktorej je najvýraznejšou postavou Ján Čarnogurský. Nazvala ju „Nech rozhodnú občania“.
Niekdajší minister spravodlivosti a disident Čarnogurský spolu s koordinátorom akcie, ľavicovým aktivistom Eduardom Chmelárom včera predstavil zoznam takmer 40 mien osobností, ktoré podporujú myšlienku referenda. Tvrdia, že výzva je len o vypísaní referenda, a nie o tom, či do NATO vstúpiť, alebo nie.
„Nie sme napojení na žiadne politické strany, vznikáme ako spoločenská objednávka zdola,“ povedal Chmelár, známy ako publicista z týždenníka Slovo. Vo výzve sa nepíše, ako si skupina predstavuje zabezpečenie bezpečnosti štátu.
Iniciatíva tvrdí, že jej ide o to, aby o takej dôležitej otázke, ako je vstup Slovenska do NATO, nerozhodovali politici, ale občania v referende. „Sme presvedčení, že členstvo vo vojensko-politickej organizácii je závažnejšie a rizikovejšie ako členstvo v ekonomicko-politickom zoskupení,“ píše vo svojej výzve.
Nepriamo však proti vstupu do NATO skupina argumentuje. „Rozhodovať o členstve v NATO znamená predovšetkým rozhodovať o použití mnohomiliardových položiek (…) i o možnosti zavlečenia Slovenska do vojenského konfliktu s nepredvídateľnými následkami,“ píšu vo výzve.
Čarnogurský ako príklad hrozby spomenul možné zapojenie slovenských vojakov do prípadnej vojny proti Iraku.
„Je to úplná demagógia a zbytočnosť,“ hovorí o výzve štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok. Čarnogurský argumentuje, že vojna v stredoeurópskom priestore nehrozí a bezpečnosť Slovenska lepšie zabezpečia bezpečnostné zložky Európskej únie a OSN. „Je to miešanie jabĺk z hruškami. Únia nemá kompetencie v oblasti obrany, len v oblasti bezpečnosti,“ povedal pobúrene Korčok.
Korčok povedal, že väčšina občanov Slovenska vstup do NATO podporuje. Svedčia o tom prieskumy verejnej mienky aj výsledky volieb. „Všetky strany, ktoré presadzovali vstup do NATO, to vyjadrili aj vo svojich volebných programoch, podľa ktorých ľudia volili,“ povedal. V parlamente je len KSS proti vstupu do NATO.
Referendum o vstupe do NATO by sa podľa iniciátorov výzvy malo pričleniť k referendu o vstupe do únie. Petičná akcia by sa mala rozbehnúť v najbližších dňoch. Hoci na Slovensku nebolo zatiaľ žiadne referendum úspešné, skupina dúfa v úspech. Iniciatívu podporila KSS, referendum žiada aj SNS. (hr)