Londýn 7.januára (TASR) - Británia musí vstúpiť do Európskej menovej únie (EMÚ), ak to hospodárske podmienky dovolia. Povedal to dnes v Londýne britský premiér Tony Blair.
Pred zhromaždením britských veľvyslancov a diplomatov T. Blair podčiarkol, že EÚ sa rozšíri v roku 2004 na 25 štátov. "EÚ sa stane najväčším trhom na svete a najviac integrovanou politickou úniou medzi národmi. A bude iba rásť na sile. Izolovanie sa od tohto procesu by bolo bláznovstvom," tvrdí T. Blair.
Ďalej dodal, že ak majú byť jeho súčasťou, tak úplne. Musí to zahŕňať, ak budú splnené ekonomické podmienky, účasť na jednotnej mene. T. Blair prisľúbil, že posúdi ekonomickú otázku vstupu do menovej únie do júna a ponúkne verejnosti referendum, ak bude presvedčený, že vstup bude správny. Ak nie, tak ho odloží.
Šéf štátnej pokladnice Gordon Brown, ktorý je zodpovedný za ekonomické analýzy vstupu do EMÚ, je však vo svojich vyjadreniach opatrnejší. Európska ekonomika bojuje s recesiou, euro je oproti libre slabšie a úrokové miery sú v Británii podstatne vyššie. Podľa neho je teda dosť príčin na oddialenie vstupu.
T. Blair podľa analytikov vie, že ak jeho krajina nevstúpi do menovej únie teraz, celý proces by sa mohol oddialiť o niekoľko rokov, a to až do času, keď už nemusí byť taký populárny. A jeho sny o vedúcej úlohe Británie v EÚ sú vzdialené, pokiaľ je krajina mimo EMÚ. Podľa neho boli Briti 50 rokov euroskeptikmi a nikdy z toho neprofitovali.
Štatistiky uvádzajú, že väčšina Britov si želá ponechať libru, T. Blair je však presvedčený, že sa to môže zmeniť, ak bude mať poruke silné argumenty.
* 1 tma gl