Bratislava 7. januára (TASR) - Strana Smer ešte nezaujala definitívne stanovisko k tomu, či odporučí svojim voličom, aby podporili výzvu na vypísanie referenda o vstupe Slovenska do NATO. Podpredsedníčka Smeru a predsedníčka parlamentného výboru pre integráciu Monika Beňová je však proti nemu, pretože ho považuje za neadekvátne.
Prípadné referendum o vstupe SR do aliancie by podľa nej znamenalo len zbytočné výdavky zo štátneho rozpočtu. "Je to veľmi citlivá téma a treba si uvedomiť aj to, že referendá na Slovensku bývajú sporné," tvrdí Beňová. Voliči majú podľa nej vo všeobecnosti málo informácií o integrácii a majú sklon k tomu, že sa v takýchto otázkach rozhodujú "skôr emotívne ako racionálne". Beňová preto upozorňuje, že by nebolo vhodné, keby sa spojilo referendum o vstupe do Európskej únie naplánované na máj s prípadným plebiscitom o integrácii do aliancie.
V Ústave SR navyše nie je zakotvené, že vstup do tejto politicko-vojenskej organizácie by mali odobriť občania prostredníctvom referenda, dodala. Naša ústava tiež nepozná viacero typov referend a nehovorí sa v nej o záväznosti jeho výsledku, povedala Beňová pre TASR v reakcii na dnes zverejnenú výzvu 38 osobností na Slovensku, medzi ktorými je aj bývalý líder KDH Ján Čarnogurský.
Tridsaťosem osobností spoločenského, kultúrneho a vedeckého života na Slovensku dnes vyzvalo politických predstaviteľov, aby vytvorili priestor na verejnú diskusiu o otázkach spojených s členstvom SR v NATO, ktorá by vyústila do referenda. Podobnú aktivitu na iniciovanie referenda o tejto otázke už avizovala aj Komunistická strana Slovenska.