Viac ako dvojtýždňové obdobie medzi sviatkami zamestnanci využívajú na oddych, zamestnávatelia sa snažia počas hromadných dovoleniek ušetriť na prevádzkových nákladoch.
Rektor Technickej univerzity v Košiciach Juraj Sinay začiatkom decembra odporučil všetkým zamestnancom, aby si od 23. decembra do 3. januára zobrali dovolenky. „Viedli nás k tomu úsporné dôvody,“ hovorí rektor. Budovy univerzity sú v týchto dňoch prázdne. Väčšina z 1800 zamestnancov školy podľa rektora privítala ponuku a medzi sviatkami oddychuje: „Aj keď to nemáme v kolektívnej zmluve, odbory návrh prijali. Pedagogickí pracovníci, ktorí si už dovolenky vyčerpali, môžu podľa zákona o vysokých školách pracovať doma. Väčšina z nich túto možnosť využila. Študenti budú robiť zápočty a skúšky až po prázdninách.“
Podobné riešenie využili aj v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach. Expozície boli otvorené, ale do práce medzi sviatkami chodilo len 7 z 56 zamestnancov. „Pracovali len lektori, vrátnici a ľudia, ktorí majú na starosti ochranu objektu,“ povedal riaditeľ múzea Eugen Labanič.
Pece vychladli v pekárni Braxi. Živnostník Marián Braxatoris už trinásť rokov dodáva do obchodov škvarkové pagáčiky, lekvárové buchty, dukátové buchtičky, škoricovníky a koláče z tlačeného cesta: „Ľudia majú počas sviatkov zákuskov a koláčov po krk. Piekli by sme zbytočne. Takto ušetríme na nákladoch a ženy z výroby si oddýchnu. Výrobu obnovíme po Troch kráľoch, keď sa do škôl a internátov opäť vrátia študenti a zásoby sladkostí sa minú.“
Päť zamestnankýň si už na dovolenky medzi Vianocami o Tromi kráľmi zvyklo. „Automaticky si ich plánujú na koniec roka, keď si môžu chvíle voľna užívať s rodinami. Praktizujeme to od založenia firmy,“ hovorí majiteľ.
Predajňa košickej odevnej firmy Z model je síce po Novom roku otvorená, ženy z výroby však majú dovolenky.
„Pravdupovediac, mohli by sme šiť aj medzi sviatkami. Beriem však ohľad na potreby zamestnancov,“ tvrdí majiteľka Eva Zálešáková. „Zaviedli sme tento systém pred rokmi a osvedčil sa.“