
Akt posvätenia ocenených vín sa konal v latinčine, lebo tento obrad ešte oficiálne nie je preložený do slovenčiny. Sleduje ho aj Vladimír Hronský (v strede). FOTO PRE SME - JOZEF PETRUŠKA
SPIŠSKÉ PODHRADIE - Veltlínske červené skoré, ročník 2002, z produkcie Školského majetku v Modre je najlepším omšovým vínom medzi slovenskými i zahraničnými značkami. Rozhodla o tom komisia degustátorov na prvom ročníku sympózia omšového, liturgického a kóšer vína, ktoré sa uplynulý víkend konalo v Spišskej Kapitule pri Spišskom Podhradí. Porota okrem tohto vína hodnotila ďalších 15 vzoriek zo slovenských viníc, z Čiech, Moldavska, Talianska a Izraela. Za najlepšie liturgické víno označila dezertné červené víno Kagor z Moldavska. V kategórii kóšer vín zvíťazilo biele suché Chardonay, ročník 2000, ktoré pochádza od známeho izraelského výrobcu z oblasti Golanských výšin.
„Vína označované ako liturgické, omšové alebo kóšer cirkvi používajú na obradné účely. Sú to prírodné vína, vyrábané klasickou technológiou bez pridania cukru a cudzích látok. Víno môže byť použité na obradné účely len po schválení príslušným cirkevným hodnostárom,“ objasňuje znalec vína Ing. Vladimír Hronský, ktorý viedol komisiu degustátorov. Pravidlá jednotlivých cirkví sú prísne, napríklad výrobu kóšer vína sleduje rabín od zberu hrozna až po fľašovanie nápoja. Katolícka a protestantská cirkev uprednostňujú na liturgické obrady suché biele vína, v byzantských a ortodoxných náboženstvách sa používa červené víno, symbolizujúce Kristovu krv.
Kým omšové vína sú u nás dostupné napr. v predajnej sieti Spolku sv. Vojtecha, ochutnať kóšer víno je v súčasnosti možné len v jedinej židovskej reštaurácii v Bratislave.
MONIKA TOPORCEROVÁ